CsodaCsiga Flap
2024. prilis 19.   pntek   Emma, Gerold, Kocsrd, Kun, Malvin, Timon   
Flap ·  · Chat · Tvirat · Trskeres · Kpeslap · Frum · Weblapok ·  · Levelem · Webem · Naplk · BANK
Regisztrci · Kapcsolataim · Trsaim ·  · Bulikpek · MMS ·  · Jtk · Horoszkp · Linkek · Hirdets · Radi

CsodaCsiga > Frum > Tudomány > "Magyar tudományos expedíció a Góbi sivatagba"
J BERS
oldal: /0
sor: idrend:
Magyar tudományos expedíció a Góbi sivatagba
 24  joys Nekem tetszik!
0  
2007-08-27 11:14:47 

Kérdezd meg tõlük, az elérhetõségeiket megtalálod a lap alján.

 23  mezogy Nekem tetszik!
0  
2007-08-21 21:24:06 

és saját erotokbol mit csináltatok?

 22  joys Nekem tetszik!
0  
2007-07-16 10:50:25 

Íme a kalandorok!

A gobi.hu-n és a blog oldalon sokkal részletesebb leírásokat találhattok!
Köszönjük a figyelmet!

 21  swallow Nekem tetszik!
0  
2007-07-16 10:05:30 

Minden elismerésem a TIÉTEK!!!!! )))
Követtem az eseményeket, már, amennyire lehetett.

 20  joys Nekem tetszik!
0  
2007-07-16 10:00:28 

Eddigi életünk talán legnagyobb kalandját hajtottuk végre, ami nagyobb szervezési kihívások, fizikai felkészülés, emberi próbatételek elé állított bennünket, mint Társaságunk bármelyik korábbi kalandja - legyen szó akár az Északi-sarki paprikás csirkérõl vagy a Budapest-Bamako futam szaharai tevetarhonyájáról.
Ezúttal hétfõs csapatunkkal 1000 kilométert tettünk meg lóháton 30 nap alatt Belsõ-Ázsia legendás, Európa számára szinte teljesen ismeretlen történelmi vidékein. Célunk az volt, hogy megismerjük a lovas nomád gasztronómia hagyományait, és a nomád létezéssel való azonosulás élményén keresztül betekintést nyerjünk az egykori pusztai világhódítók birodalmainak a mindennapjaiba.
A gasztronómiai kutatáson túl orientalista, orvosi és rádiótechnikai méréseket végeztünk, amelyben partnerünk a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem, valamint az ELTE orientalista és pszichológus hallgatói voltak.
Weboldalunkon igyekeztünk folyamatosan közzétenni az utazás fejezeteit, hogy útitársunkká válhasson mindenki, akinek akár egyszer is megfordult a fejében, hogy az otthon melegét feladva ismeretlen vizekre evezzen.

 19  Dudka Nekem tetszik!
0  
2007-07-13 14:09:12 

Hát én gratulálok a résztvevõknek.:)
Szép teljesítmény.:)

 18  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-07-13 10:56:55 

Hazaért a magyar Góbi-expedíció

Több mint 1000 kilométert tett meg lóháton 35 nap alatt a csütörtök délután hazatért magyar Szilasfood-Lucullus Góbi-expedíció. A héttagú csapat tagjai között kutatók, gasztronómusok, orvosok, rádiómérnökök és keletkutatók is voltak.



Az expedíció tagjai teljesen átszelték a Góbi sivatagot - mondta a Független Hírügynökségnek Turóczi Gábor, a csapat szóvivõje. Az orvosok a szélsõséges idõjárás emberre és állatra gyakorolt hatásait vizsgálták. Ezen a területen óriási a hõingadozás, a 3 ezer méteres hegyekben pedig 80 kilométeres óránkénti szél nehezíti a túrázók dolgát. A rádiótechnikus azt vizsgálta, hogyan lehet sivatagi körülmények között interkontinentális rövidhullámú rádiókapcsolatot létesíteni.

Az orientalisták, vagyis keletkutatók a helyi néprajzot, a jurta felállításának szokásait és a sírokat térképezték fel. A csapat szóvivõje úgy fogalmazott: ezen a környéken "fehér ember" még ilyen körülmények között, ennyi ideig és ilyen nagy távolságra nem jutott el.

A magyar Góbi-expedíció múlt pénteken érte el a végsõ célállomását, a mongóliai Altaj városát, ahol megfõzték az ünnepi paprikás csirkét.

Az expedíció június 8-án indult Budapestrõl, hogy a 35 napos lovas út során megismerje a Mongóliában élõ nomád népek életét, kultúráját és gasztronómiáját. Az út során átszelték a sivatag kõ- és homokpusztáit, a sós tavak vidékét, valamint az Altaj-hegység háromezer méteres hágóit.

 17  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-07-12 19:38:57 

2007-07-12 12:29:19
július 11 (st)

Elérkezett az utolsó nap. Tegnap teljesítettük vállalásunkat, és átadtuk a Magyar Nemzeti Múzeum által küldött ajándékot - egy CD-t, ami az 1920-as évek ben készült mongóliai fényképeket tartalmazott. Az archívum érdekessége volt, hogy a képeket a mongol katonai egészségügyi biztos készítette, aki történetesen magyar volt - Radnóti Andornak hívták. Az ajándékot a múzeum igazgatóhelyettes-asszonya és a kulturális minisztérium muzeológiai biztosa vette át.



Reméljük, ma mindenki hazatért!:-)

 16  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-07-10 13:33:14 

2007-07-09 13:19:28
Július 5 (st)
Tegnapelõtt, az illatozó rét elhagyását követõen, félúton esti táborhelyünk felé Dordzs bácsi elvált a csapattól, és egy jurtához vágtatott. Néhány perc múlva visszatért, de nem egyedül - vezetõszárán egy új ló ügetett: barna, sovány, izgága jószág - csodálkoztunk is, hogy Gábor egy ilyen hátast kap. Az öreg azonban megnyugtatott - ez még nem a várt ló. Új társunk nemrég szökött haza az Altajba: néhány hónappal ezelõtt ugyanis eladták egy gazdának, aki messzi vidékekre vitte el. Barátunk nem bírt magával, és egy szép napon elindult hazafelé. Mintegy 300 kilométert tett meg, teljesen egyedül, az aszály sújtotta Mongólia vidékein keresztül, és a napokban érkezett vissza otthonába. Ló-Lassie-nket ránk bízták, hogy tovább vigyük az idõközben arrébb költözött, eredeti gazdájához.

2007-07-09 13:21:14
július 9 (st)
július 9 (st) Rendkívül megterhelõ napok vannak mögöttünk. Utunk Ulánbátor felé hosszú volt, fárasztó és kilátástalan; csak most jutottunk el oda, hogy részletesebb beszámolót készítsünk Odüsszeiánkról.

 15  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-07-05 11:39:38 

2007-07-03 15:38:24
Felhõlovasok az Altájban
július 3. (st) Elmúlt két napunk a szó szoros értelmében felhõlovaglás volt: végig 3000 méter magasban, égig érõ hegygerinceken vonultunk, tõlünk karnyújtásnyira vonuló felhõk alatt, miközben mindvégig kedvezett az idõjárás, ráadásul hasainkat is jobbnál jobb ételekkel kényeztettük. Az istenek kedveztek nekünk - talán ezért kellett megfizetnünk néhány nappal ezelõtt, a vihar megszenvedésével.

 14  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-07-02 15:18:11 

2007. június 19. (tg)
Elérkezett a nagy nap, amikor Jarabek Bencével egyetemben elindulhattunk a Góbi-sivatagba, hogy csatlakozhassunk a csapattársainkhoz. Ferihegy 2B termináljáról szálltunk fel az Aeroflot moszkvai járatával. Hátizsákjainkban magyar pálinka, kolbász és még sok magyar finomság lapult az expediciós feszerelések mellett.

2007. június 20. (tg)
Majd hétórás nehéz, megerõltetõ utazás után érkezünk Mongólia fõvárosába, ahol Enkhe édesanyja, testvére és barátaik fogadnak. Elõtte azonban jön az újabb feketeleves: nincs meg a hátizsákom.

2007. június 21. (tg)
Könnyû reggelink után megkeressük a hotel tulajdonosát - aki moszkvai egyetemi tanulmányai miatt majdnem perfekt orosz nyelvbõl. Soko asszonynak hívják, aki elmondja, hogy a segítségünkre sietõ Enkhe egyik rokona - egy hölgy - sajnos lerobbant az autójával. Nincs mese, a magunk módján kell a további utunkat intézni. Soko asszony ebben is segít - gyors telefonok következnek, majd a megnyugtató válasz: jöjjünk vissza ebédelni, majd utána érkezik a sofõrünk, aki elrepít minket Bayanligbe.

június 27. (st)
Tegnap dél körül, mintegy négyórás utazás után érkeztünk el Dagnaltaiba, Enkhe nagyszüleihez, ahol elõször éreztük meg, hogy csapatunk tagjai mélyebb szövetséget kötöttek egymással, mint azt valaha gondolhattuk volna, és mi is egy kicsit ennek az országnak a részévé váltunk. Amint megérkeztünk Ölzi anyósának a jurtájához, kisfia izgatottan rohant elõ. Megállt egy pillanatra az UAZ mellett, majd amikor felismerte édesapját, hangosan felbõgött, és Ölzi nyakába vetette magát. Sofõrünk és rettenthetetlen útitársunk ölébe vette fiát, majd nyugatnak kanyarodott. Mindannyiunk torkában különös gombócok képzõdtek a meghatottságtól.

június 29. (st)
Éjjel eddigi utazásunk egyik legérdekesebb fejezetéhez érkeztünk el: ellátogattunk egy nomád esküvõi ceremóniára, ami még keletkutatónknak, Ferinek is újdonságnak számított. A hazai tapasztalatainkból kiindulva egy igazi dínom-dánomot vizionáltunk - nagy lakodalmas helységgel, valamilyen ropogós zenét játszó helyi zenekarral, végeláthatatlan ételsorokkal, és táncoló lakodalmas népséggel. Az, amit azonban átéltünk, homlokegyenest eltért ettõl a képtõl.

A Vihar - július 1 (st)
Magashegyi táborunkban vagyunk, az Altaj hegységben, 2820 méteres magasságban. Felettünk Mongólia legendás, acélkék ege, amelyen hófehér cumulusok vonulnak el, sötétbarna árnyékokat vetve a kopár hegyoldalakra, amelyeken lovaink legelészik a gyér, haragoszöld füvet. Sziporkázva süt a nap - ennek ellenére alig 13 fok van.




 13  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-29 12:57:24 

2007-06-29 11:23:51
A mongol esküvõ
Dagnaltai település környékén teltek az elmúlt napok. A csapat eljutott egy igazi mongol esküvõre, amelyrõl hamarosan részleteket küldenek.

 12  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-26 14:50:22 

2007-06-26 11:18:27
Vízparton
A csapat elérkezett a Góbi legnagyobb tava, a Boon Tsagan partjára. Barlangok és sziklarajzok, más sivatagi utazók és a Nagy Kiszáradt Tó a folytatásban.

 11  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-25 12:36:08 

2007-06-23 23:29:44
Tegnap délután drámai fordulatot vett utazásunk. amint lecsendesült a homokvihar, lovainkkal azonnal elindultunk Tsagan Agui felé. célunk már belátható távolságba került: két nap lóháton, és megérkezünk a kristálybarlanghoz, amelyet 700,000 évvel ezelõtt emberi õseink laktak.

 10  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-25 12:35:02 

2007-06-23 23:28:51
június 22 (st)
Tegnap reggel a hõségre való tekintettel továbbra is hatkor keltünk. az elsõ dolgunk volt, hogy Gáborral és Bencével felvegyük a kapcsolatot, de nem jártunk sikerrel: mindkét szám üzemen kívül volt. otthoni kommunikációs központunk, Krisztián tolmácsolt új üzenetet: a felmentõsereg talált jármûvet Bayanligba, ahová már este jó eséllyel megérkeznek.

 9  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-25 12:34:16 

2007-06-22 10:20:51
Bayanlignál a teljes csapat
Bayanlig település mellett végre találkozott a csapat Gáborral és Bencével. Az expedíció már túl van a lóháton megtett 300. kilométeren, jókedvük és egészségük töretlen. Úgy tûnik, már csak három nap és elérik Tsagaan Aguit, melyet egy világszerte számon tartott régészeti csodaként ismerhetünk.

 8  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-21 15:39:53 

Június 20.
A mesék birodalma: pókok, színes kavicsok és nomádok
A sivatag elkezdte megmutatni igazi arcát: mivel az elmúlt napokban elhagytuk a magas fennsíkokat, és csak 1000 méteren tartózkodtunk, a hõmérséklet is robbanásszerû növekedésnek indult.

 7  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-19 13:36:16 

2007-06-14
Ma megérkeztek Hoolt városába.
Holnap a festõi szépségû homokdûnéket csodálhatják meg, ami a KHONGORIIN ELS nevet kapta. Itt van az, amikor az ég egybenyúlik a szó szoros értelmében vett (homok)sivatag szélével. A csapattal minden rendben, egyre jobban belejönnek a lovaglásba. Az idõjárás sokat nem változik: nappal pokoli a hõség, este hideg van, és erõsen fúj a szél. Az expedíciós tagok kezdenek „akklimatizálódni”, és az ottani ételhez, étkezéshez is egyre jobban hozzászokik a gyomruk.

2007-06-15
Az expedíciós csapat egy ideje Khongoriin Els óriási homokdûnéi felé lavírozik, és ez az állapot még 1-2 napig biztosan eltart. A hely valóban gyönyörû táj, de egyben a Góbi-sivatag legdurvább, legszárazabb része is.
hamarosan közelednek a táv feléhez, ami ezután sokkal könnyebb, és a remények szerint „sztyeppésebb” lesz. Megtudtuk, hogy a csapat árvaháj-ganéjjal fût, sivatagi-gyökér pálinkát iszik, és a tagok gyakran birkóznak a helyi mongol sofõrrel, mert a birkózás Mongóliában szinte nemzeti sport.

2007-06-17
Ismét egy hatalmas pusztaságon, egy kisebb fennsíkon foglaltuk el a táborhelyünket. Délre tõlünk a Baian Borin hegység kétezer-kétszáz méteres vonulatai kéklenek, északra, a legelészõ ménesünk mögött a végeláthatatlan pusztaság. Enyhe nyugati szél fúj, aminek köszönhetõen az egész expedíció nekiállt mosakodni egy közeli kút sárgás-zöldes vizében.
Az elmúlt két nap a sivatagi vonulásé volt: a lovas vezetõink szerint ezeken a helyeken vonultak végig Dzsingisz kán, korábban meg a hunok csapatai, amikor kínai hadjárataikat járták.

2007-06-18
A csapat vezetõjének legfrissebb beszámolója

"június 18. (st) az elmúlt két nap a nélkülözésé és a csodáké volt. vasárnap reggel kilenckor tábort bontottunk, és megkezdtük a vonulást a Baian Borin kétezer méteres hágói felé. Erõs szél fújt, és a köves, kopár puszta csak lépésben haladást engedett meg. Elsõ célunk egy itatóhely felkutatása volt, hogy mielõtt a hegyek közé vonulnánk, a lovak egy kis erõre kaphassanak. Nem is kell mondanom, hogy az elhagyott téli szálláshely melletti kút kiapadt. Meg kellett kezdeni az átkelést: a vezetõink tiszta vízû hegyi forrásokról beszéltek, de egyre kevésbé volt bizakodó a hangjuk, és a kilátástalanságot csak fokozta a kopár táj, és a szanaszét heverõ, hófehér kecske- és zergecsontok...

 6  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-14 10:17:52 

Ulánbátor - Dalandzadgad
a csapat Ulánbátorból Mongólia déli részére vette az utat, miután az expedícióhoz szükséges minden eszközt be tudtak szerezni. Mint kiderült, óriási a szárazság, és a sztyeppe is teljesen olyan, mint a sivatag, ezért elgondolkoztak az eredeti útvonal megváltoztatásán is.
Táborverés Dalandzadgadban - holnap irány a "Keselyûk Völgye"
a csapat hosszú, és kimerítõ utazás után szerencsésen megérkezett Dél-Mongóliába
sokkal rosszabbak a körülmények a vártnál: nappal nagy a hõség, este viszont nagyon erõs a lehûlés. A legnagyobb gondot most az erõs szél okozza -
Kiépült kommunikáció, óriási aszály
óriási aszály sújtja az országot, és sok vízlelõhely elapadt. Emiatt kisebb útvonalváltoztatásokat kell közbeiktatniuk a csapatnak. A "Keselyûk Völgyét" már el is hagyták, és folyamatosan haladnak elõre a Bayalandalay nevû település felé.
az elsõ napok tényleg csak a létfenntartásról szóltak.
A csapat már Töhöm-ben, megérkezett az elsõ hosszabb beszámoló.

 5  joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-13 14:14:18 

hm....

 4  joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-11 10:16:28 

Megérkeztek és tovább is indultak Ulánbátorba és ból....jól vannak, mûködik az e-mailes rendszerük...bár túl nagy a szárazság...

 3  joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-08 15:00:08 

Útjuk nyomonkövethetõ:
http://gobi.blogter.hu/

 2  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-08 08:18:00 

Hát...elment a repülõ, rajta a hét kalandorral....szorítok nekik!
Joys

 1  Joys Nekem tetszik!
0  
2007-06-07 15:10:59 

Kedves Csigatársak !

Egyik kedves kutató kollégám holnap reggel kockázatos és veszélyes expedícióra indul holnap reggel a Góbi sivatagba társaival együtt.(www.gobi.hu és http://www.euroastra.hu/node/1825)
Idézet az EuroAstra Internet Magazin független, non profit hírportál oldaláról:
A Szilasfood-Lucullus Góbi Expedíció hét fõbõl álló csapata 1000 kilométert tervez megtenni lóhá-ton 30 nap alatt Belsõ-Ázsia legendás, Európa számára szinte teljesen ismeretlen történelmi vidékein, hogy betekin-tést nyerjen a nomád gasztronómia rejtelmeibe, és tudományos kutatásokat végezzen. Célba éréskor, július 10. körül a délnyugat-mongóliai Altáj településen paprikás csirkével ünnepli meg a sikert a Társaság. Az expedíció kalandjait a Danubius Rádióban, a Duna TV Reggeli mûsorában, valamint a www.gobi.hu we-boldalon lehet majd nyomon követni. Július elsõ hetében az érdeklõdõk nyilvános beszélgetés keretében, személye-sen tehetnek fel kérdéseket mûholdas kapcsolaton keresztül az Expedíciónak az Alexandra Pódiumon, majd rögtön a hazaérkezést követõen a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Nomád gasztronómia és tudományos kutatások

A Szilasfood-Lucullus Expedíció fõ célja, hogy megismerje a lovas nomád gasztronómia hagyományait, és a nomád létezéssel való azonosulás élményén keresztül betekintést nyerjen az egykori pusztai világhódítók birodalmainak a mindennapjaiba. A gasztronómiai kutatáson túl az expedíció orientalista, orvosi és rádiótechnikai méréseket végez, és a kutatási eredményeket elektronikus hordozókon dokumentálja, amelyek háttérbázisát a magyar expedíciós kutatá-sokban egyedülálló, speciálisan erre a célra az Alexandra Könyvkiadó leányvállalata, az eTan Elektronikus Tananyag Zrt. által kifejlesztett digitális könyvtár biztosítja. A tudományos kutatásokban az expedíció partnere a Budapesti Mûszaki Egyetem, a Semmelweis Egyetem, valamint az ELTE orientalista és pszichológus hallgatói.
Mongol területen végigvonuló expedíciónk a Góbi keleti kapujából, Dalanzadgad településrõl indul. Az út elsõ, mintegy 400 kilométeres része kõsivatagokon, a Khongoriin Els homokdûnéin és az Ikh Bogd hegység sziklás szirtjein vonul át. Ezután a csapat a sós tavak vidékére jut el (érintve az Orog Nuur és a Boon Tsagaan Nuur tavakat), amelyet az egykori nomád birodalmak szent hegységének, az Altájnak a füves lankái követnek. Útvonalunkat úgy terveztük, hogy utánpótlásunk valamint az esetleges légi mentés biztosított legyen.
Nagyon sok érdekes információt találhattok az expedíció oldalain.(lsd. fent)

Sok sikert és rengeteg szerencsét kívánunk nekik!
Joys

oldal: /0
sor: idrend: