CsodaCsiga Főlap
2024. április 20.   szombat   Tivadar, Aladin, Dejte, Odett   
Főlap ·  · Chat · Távirat · Társkereső · Képeslap · Fórum · Weblapok ·  · Levelem · Webem · Naplók · BANK
Regisztráció · Kapcsolataim · Társaim ·  · Buliképek · MMS ·  · Játék · Horoszkóp · Linkek · Hirdetés · Radió

CsodaCsiga > Fórum > TudomĂĄny > "Érdekes tĂ©nyek, adatok"
ÚJ BEÍRÁS
oldal: /0
sor: időrend:
Érdekes tĂ©nyek, adatok
 19  melani Nekem tetszik!
0  
2006-12-21 19:03:34 

A csillagok Ă©lete


A csillagok fejlÔdése a Hertzsprung-Russel diagramon.

1907-ben Ejnar Hertzsprung dĂĄn csillagĂĄsz vizsgĂĄlatai megmutattĂĄk, hogy az azonos spektrĂĄlosztĂĄlyba tartozĂł (lĂĄsd ÁllapothatĂĄrozĂłk - A csillagok szĂ­ne cĂ­mĂ» fejezet) csillagok fĂ©nyessĂ©ge eltĂ©rĂ” is lehet. A fĂ©nyesebb csillagokat ĂłriĂĄscsillagoknak, mĂ­g a halvĂĄnyabbakat törpecsillagoknak nevezte el. KĂ©sĂ”bb, 1913-ban Henry Norris Russel amerikai csillagĂĄsz is vizsgĂĄlta a csillagok szĂ­nĂ©nek Ă©s fĂ©nyessĂ©gĂ©nek kapcsolatĂĄt. EredmĂ©nyei alapjĂĄn ma tudjuk, hogy a csillagok abszolĂșt fĂ©nyessĂ©ge összefĂŒggĂ©sben van szĂ­nĂŒkkel. A szĂ­n-fĂ©nyessĂ©g diagramon a csillagok lĂ©nyegĂ©ben hĂĄrom ĂĄg mentĂ©n helyezkednek el (lĂĄsd A Hertzsprung--Russel diagram cĂ­mĂ» fejezetet). A fÔåghoz tartoznak a törpe csillagok, mĂ­g a fĂ©nyes vörös csillagok az ĂłriĂĄsĂĄgba. MĂĄra vilĂĄgos lett, hogy ezen ĂĄgak a csillagok fejlĂ”dĂ©sĂ©ben azon ĂĄllapotokat jelentik, amelyekben Ă©letĂŒk sorĂĄn hosszabb ideig tartĂłzkodnak.

J. H. Lane angol fizikus 1870-ben megjelent elmĂ©leti modellje alapjĂĄn korĂĄbban a csillagĂĄszok azt gondoltĂĄk, hogy a vörös fĂ©nyĂ» csillagok fejlĂ”dĂ©sĂŒk kezdeti szakaszĂĄban vannak, összehĂșzĂłdĂĄsuk sorĂĄn felmelegszenek. A csillag a szĂ­nkĂ©p-fĂ©nyessĂ©g diagramon egy csĂșcsĂĄval felfelĂ© ĂĄllĂł parabola pĂĄlyĂĄt Ă­r le fejlĂ”dĂ©se sorĂĄn, tehĂĄt Ă©lete kezdetĂ©n Ă©s vĂ©gĂ©n egyarĂĄnt vörös szĂ­nĂ». SzĂŒletĂ©sekor a csillag szĂ­ne vörös, kis felĂŒlete miatt fĂ©nyessĂ©ge kicsi. A csillagok Ă©letĂŒk vĂ©gĂ©n felfĂșvĂłdnak, felszĂ­ni hĂ”mĂ©rsĂ©kletĂŒk lecsökken, ezĂ©rt szĂ­nĂŒk ismĂ©t vörösre vĂĄlt.

A XX. szĂĄzadi csillagĂĄszat csodĂĄlatos felfedezĂ©se volt, hogy megĂ©rtvĂ©n a csillagokban zajlĂł energiatermelĂ” folyamatok lĂ©nyegĂ©t, felismertĂ©k, hogy csakĂșgy, mint bĂĄrmely Ă©lĂ”lĂ©ny, a csillagok is szĂŒletnek, fejlĂ”dnek Ă©s olykor-olykor lĂĄtvĂĄnyos Ă©gi "tĂ»zijĂĄtĂ©kban" meghalnak. Az, hogy a csillag milyen Ă©letutat fut be csupĂĄn tömegĂ©tĂ”l fĂŒgg. LĂ©nyegĂ©ben a kistömegĂ» csillagok hosszabb Ă©letet Ă©lnek, mĂ­g a nagytömegĂ»ek gyorsan leĂ©lik Ă©letĂŒket. A csillagok vĂ©gsĂ” ĂĄllapota is eltĂ©rĂ” lehet kis Ă©s nagytömegĂ»ek esetĂ©n. Ha a csillagunk kicsi Ă©s magĂĄnyos fehĂ©r törpe lesz belĂ”le, mĂ­g ha van tĂĄrsa szupernĂłva-robbanĂĄst produkĂĄlhat. A nagytömegĂ» csillagok is szupernĂłva-robbanĂĄsban fejezik be Ă©letĂŒket, de ekkor neutroncsillag vagy fekete lyuk keletkezhet. A fĂșziĂłs folyamatok rĂ©vĂ©n a csillagok belsejĂ©ben keletkezett Ășj elemek a "nagy kozmikus körforgĂĄsban" Ășjabb csillagok szĂŒletĂ©sĂ©t tĂĄplĂĄlhatjĂĄk, köztĂŒk olyanokĂ©t, melyek körĂŒl a Naprendszerhez hasonlĂł bolygĂłrendszer is kialakulhat. A csillagĂĄszok kiderĂ­tettĂ©k, hogy a földi Ă©lethez elengedhetetlenĂŒl szĂŒksĂ©ges nehezebb elemek a mĂĄr egyszer Ă©lt Ă©s elmĂșlt csillagok kohĂłiban keletkeztek, felvillantvĂĄn azt a gyönyörĂ» kozmikus összefĂŒggĂ©st, mely szerint mi emberek is csillagporbĂłl szĂŒlettĂŒnk.

 18  beccc Nekem tetszik!
0  
2006-02-14 23:42:43 

Ez kicsit mås jellegû érdekesség, de kívåncsi vagyok a véleményetekre!

 17  tridio Nekem tetszik!
0  
2006-02-14 06:56:14 

Szerintetek, az A vagy a B jelû négyzet a sötétebb? :)

 16  brezs11 Nekem tetszik!
0  
2006-02-13 11:57:48 

Megmutattam az 5 Ă©ves lĂĄnyomnak tegnap az elsĂ” 3 kĂ©pet... elĂ”ször nem Ă©rtette hogy mi a furcsa bennĂŒk. FĂ©l Ăłra mulva megkĂ©rt hogy ujra nĂ©zzĂŒk meg a kĂ©peket mert valamit nem Ă©rtett... aztĂĄn fĂ©l este ezekrĂ”l a kĂ©pekrĂ”l meg hasonlĂł dolgokrĂłl beszĂ©ltĂŒnk......:)

 15  cappaa Nekem tetszik!
0  
2006-02-13 08:02:00 






 14  tridio Nekem tetszik!
0  
2006-02-10 12:18:40 

LĂĄttam Swallow!
Mondjuk ezek a képek nem tartoznak, szorosan a címhez, csak annyiban, hogy érdekes mennyire be lehet csapni az ember érzékeit...

 13  swallow Nekem tetszik!
0  
2006-02-10 09:19:44 

Tridio! Jut eszembe! Emlékszek Clif Richard egyik klipjére, ahol folyton våndorol a lépcsÔlön felfelé, és mégis lefelé is megy?
Itt ragadott meg engem ez az egész dolog! Nagyon jó volt, csak nem tudtam akkor még råjönni, hogyan csinåljåk!

 12  swallow Nekem tetszik!
0  
2006-02-10 09:12:41 

Köszi, nagyon aranyos vagy! Éppen a z a gondom, hogy a scannelt be kell izgatnom, utĂĄna kĂŒldöm! Köszi!
Érdekes dolgok vannak rajta, az ember csak csodálkozik!
Ez a legĂșjabb Ă©rzĂ©ki csalĂłsĂĄd sem kutya! Nagyon jĂł!

 11  tridio Nekem tetszik!
0  
2006-02-10 09:08:39 

Swallow! kĂŒld el emilben, majd felrakom Ă©n... tridio@easymail.hu
Ehhez mit szĂłlsz?

 10  swallow Nekem tetszik!
0  
2006-02-10 07:13:40 

Tridio! Ez csak addig sötĂ©t folt, amĂ­g a figyelmed, illetve a szemlencse nem közvetlenĂŒl rĂĄ irĂĄnyul. UtĂĄna fehĂ©r! Érdekes Ă©rzĂ©kcsalĂłdĂĄs! Van nagyon sok ilyen, csak nem tudom feltenni Ă”ket! Sajnos! :-((

 9  Beccc Nekem tetszik!
0  
2006-02-09 22:51:19 

 8  tridio Nekem tetszik!
0  
2006-02-09 10:13:55 

Nézd a "vonalak" keresztezéseiben lévÔ sötét foltot!

 7  tridio Nekem tetszik!
0  
2006-02-08 16:51:36 

Sztem ez is érdekes, kissé becsapja az ember érzékeit...

 6  Ani3 Nekem tetszik!
0  
2006-02-08 13:29:19 

Sziretnem sem rsosz.:)))

 5  swallow Nekem tetszik!
0  
2006-02-08 13:20:12 

Ha kipróbålnåm, aztån megnézhetném magam, mert még egy tolmåcsot is vinnem kéne, aki fordítja a blablåt! :-)

AmĂșgy tĂ©nyleg mĂ»ködik a dolog, nekem teccik! :-DDD

 4  Albundy Nekem tetszik!
0  
2006-02-08 13:17:12 

Tnyelég! Ez fletteébb édrkees!

 3  tridio Nekem tetszik!
0  
2006-02-08 13:08:42 

Ki kenelle prĂłlĂĄbni :))

 2  swallow Nekem tetszik!
0  
2006-02-08 12:59:37 

Ebben lehet valami, mert egybÔl tudtam folyékonyan olvasni ezt a zagyvalékot, és megértettem minden szavåt. Ám, képzeld el, ha pl. egy önéletraajzot adnål be ilyen nyelven, vagy hivatalos papírt, vagy bårmit. Nem lenne Ôszinte a mosolyuk, az biztos! :-))

 1  tridio Nekem tetszik!
0  
2006-02-08 12:51:17 

Olyan érdekes dolgokra gondoltam példåul, mint a következÔ:

Egy anglaii etegyem ktuĂĄsatai szenirt nem szĂ­mĂĄt melyin serenrodbn vnanak a bteĂ»ak egy szbĂłan, az etegyeln ftonos dloog, hogy az eslĂ” Ă©s az ultosĂł bteĂ»ka hölyeĂŒkn lneegyek. A tböbi bteĂ» lheet tljees össze-vabisszĂĄsagn, mgiĂ©s porblĂ©ma nlkĂ©ĂŒl oalvsahtĂł a szveög.
Eennk oka, hogy nem ovalusnk el mniedn bteût mgåat, hneam a
szót eszgébéen.

oldal: /0
sor: időrend: