CsodaCsiga Flap
2024. mrcius 29.   pntek   Auguszta, Baracs, Bercel, Bertold, Bertolda, Diomd, Gerle   
Flap ·  · Chat · Tvirat · Trskeres · Kpeslap · Frum · Weblapok ·  · Levelem · Webem · Naplk · BANK
Regisztrci · Kapcsolataim · Trsaim ·  · Bulikpek · MMS ·  · Jtk · Horoszkp · Linkek · Hirdets · Radi

CsodaCsiga > Frum > Kultúra > "Arcképcsarnok"
J BERS
oldal: /11
sor: idrend:
Arcképcsarnok
 331  csoda7 Nekem tetszik!
0  
2012-10-02 10:42:05 


 330  csoda7 Nekem tetszik!
0  
2012-10-02 10:41:30 

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTL_SF5AjdcJb9_7JsIdmENrzENfFVMUTqZyR954EEg1PJZG-TN




Ternyák Zoltán - Felhõ a Gangesz felett c. film fõszereplõje

 329  silence Nekem tetszik!
0  
2012-09-21 06:01:13 





Ma 115 éve született Tamási Áron erdélyi író, az Ábel a rengetegben és más regények zseniális alkotója. Mindenki tudja idézni szállóigévé lett sorát: "Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne". Nagy kár, hogy a jelenleg hivatalos kultúr(?)politika nem õt, hanem Wass Albertet és Nyirõ Józsefet akarja inkább futtatni.

Nyáry Krisztián érdekes írása Tamási Áronról, amelybõl kiderül,
hogyan állt ki a holokauszt alatt magyar-zsidó felesége mellett, s hogyan vitték el õt is a nyilasok az Andrássy út 60-ba.
"A 44 éves Tamási Áron és 33 éves felesége, Salgó Magdolna elõször 1942 körül gondolták úgy, jobb, ha elválnak. Tíz éve éltek együtt, de csak négy éve voltak házasok. Szerették egymást, kapcsolatuk mégis válságba jutott. Tamási Áron ugyanis a hûséget a szülõföldjének tartogatta, nem a nõknek. Magdó a második felesége és sokadik szerelme volt. A teljesen magyar tudatú nagyenyedi zsidó polgárcsalád lánya festõnek tanult Bécsben, s eközben a budapesti Magyarság címû napilapnál dolgozott rajzolóként. A lapba Tamási is írt, a lány pedig meg akarta ismerni az írót, akit akkoriban tett országosan ismertté regénye, az Ábel a rengetegben. 1932-ben ismerkedtek össze, s egy évvel késõbb már az író szerelmi vallomásként Magdónak ajánlotta Énekesmadár címû színdarabját, egy szerelmi próbatételeken átjutó fiatal pár meséjét. A nõi fõszereplõt, Magdót is a lányról mintázta, a szerepet elsõként a fiatal Tolnay Klári játszotta el. Tamási és Magdó 1938-ban házasodtak össze, és Kolozsváron telepedtek le, de a szerelmi próbatételek az õ történetükben túl erõsnek bizonyultak. Az író nehezen állt ellen a nõknek, kivált, ha felesége nélkül utazott Magyarországra vagy a szülõfalujába. Néhány év múlva már a válást fontolgatták, amikor a történelem közbeszólt. Észak-Erdély visszakerült Magyarországhoz, de ezzel a zsidó-törvények is megérkeztek: Magdóból és szüleibõl üldözöttek lettek. Az éppen a szélsõjobboldallal kokettáló Páger Antal színházi berkekben már azt terjesztette, hogy Tamási azért készül válni Magdótól, mert kínos neki a zsidó feleség. Éppen fordítva történt: a veszélyben újra egymásra talált a házaspár. Tamásit azokban a jobboldali körökben, ahol korábban székely testvérüknek szólították, innentõl zsidóbérencnek nevezték. 1943-ban még az Ábel betiltása is komolyan szóba került, mint a „nemzetnevelés szempontjából erõsen kifogásolható mû”. Amikor `44 májusában Kolozsváron elkezdték begyûjteni a zsidókat, Tamási megpróbált közbelépni egyik szomszédja érdekében. A detektív közölte vele, hogy nemsokára a feleségét is el fogja vinni. Magdó még másnap a biztonságosabbnak gondolt Budapestre menekült, Tamásinál pedig házkutatást tartottak a nyomozók. Az elkeseredett író levelet írt a belügyminiszternek, amelyben mentességet kért Magdónak és szüleinek, arra hivatkozva, hogy a családot korábban éppen magyarsága miatt érte üldöztetés a románok részérõl. Tamási nem sokkal korábban kapott Horthytól Corvin-láncot, - talán ez, talán az akadémiai tagsága tette meg a hatását, mindenesetre a közvetlen veszély egy idõre elhárult. Nem sokkal késõbb azonban a szovjet hadsereg betört Erdélybe, és nyomában sorra állították vissza a román közigazgatást. Tamásiéknak most magyarságuk miatt kellett menekülniük. Az író még közbenjárt a magyar hadseregnél, hogy harc, tehát pusztítás nélkül adják át Kolozsvárt, majd családjával együtt, kalandos úton elindult a fõváros felé. Útközben egy eldugott kis bányásztelepen, Recsken talált búvóhelyet feleségének és apósáéknak. Amire Budapestre ért, már Szálasiék voltak hatalmon, az élete újra veszélybe került. Több helyen bujkált, végül Bajor Gizi fogadta be villájába. A nõk iránti vonzalmának azonban nem tudott ellenállni, többször kiszökött rejtekhelyérõl, hogy valamelyik hölgyismerõsét felkeresse, vagy ahogy õ fogalmazott, elmenjen „rózsaszaglászni”. Egy ilyen alkalommal a nyilasok letartóztatták, de egy székely jóakarója segített neki kereket oldani az Andrássy út 60-ból. Az ostrom bejezése után Budapestre érkezett Magdó is. A veszély elmúlása újra elõhívta a korábbi konfliktusokat, ismét elõkerült a válás gondolata. Gondolták, hátha egy kis távollét segít: Magdó visszaköltözött Kolozsvárra, férje pedig elfogadta a neki felkínált budapesti képviselõi helyet. A házasságot azonban nem lehetett megmenteni. 1947 januárjában Magdó megírta férjének egy álmát: felkéredzkedett Farkaslakán egy szénásszekérre, ám azt mondták neki, nem jöhet, mert már nem Tamási Áron felesége. „Arra kérlek, tájékozódjál, hogy miképpen lehetne nagyon gyorsan azt a kis formaságot elintézni, amit válásnak neveznek. Csókol kis vándorod: Magdó és csókol a Mackó Zebulon”. Tamási beleegyezett a válásba, akkor már egy 18 éves diáklánynak, késõbbi harmadik feleségének udvarolt. A válás elõtt újabb levél jött Magdódól: „Már csak pár napig vagyok a feleséged – azután viszont szeretnék nagyon és emberien jó lenni hozzád. Furcsa, hogy mindkettõnknek egyszerre nehezült így meg az életünk. Ne búsulj Édes, hátha jobb lesz és elviselhetõbb.” Amikor Tamási nem sokkal késõbb újra megnõsült, esküvõje napján100 szál virágot küldött Magdónak. Életük végéig szoros, baráti viszonyban maradtak."










 328  silence Nekem tetszik!
0  
2011-12-01 08:20:35 




Figuráit az egész ország ismerte és szerette, generációk nõttek fel rajtuk. A legendás Vitéz Lászlón kívül õ mozgatta többek között Hakapeszi Makit, Süsüt, a sárkányt és Furfangos Frigyest is.
A Kossuth-díjat a hazai vásári bábjáték legtisztább hagyományainak õrzése és terjesztése érdekében végzett tevékenységéért kapta. Ezt megelõzõen már kiérdemelte a kiváló mûvész címet, három éve pedig Prima-díjjal ismerték el munkásságát.
Kemény Henrik 1931-ben játszotta elsõ szerepét egy családi bábelõadáson, már akkor Vitéz Lászlót alakította, de az õ családi színházuk fõ figurája volt Paprika Jancsi is.
1953-ban, a népligeti vurstli felszámolása után bábjait Bálint Endre festõmûvész mûtermébe menekítette, és ettõl kezdve az Állami Bábszínházban, majd a Kolibri Színházban dolgozott.
Idén júniusban Debrecenben Mutatványos Napot rendeztek a tiszteletére, amelyen a Mester is közremûködött egy rövid produkcióval. Úgy, ahogyan azt csak õ tudta.
Halálával pótolhatatlan veszteség érte a magyar mûvészeti életet.

Isten veled, Hakapeszi!

 327  swalcsek   vlasza silence hozzszlsra (326) Nekem tetszik!
0  
2011-07-25 07:20:40 

R.I.P !!!

 326  silence Nekem tetszik!
1  
2011-07-25 06:51:38 

Amy Jade Winehouse (London- Southgate, 1983. szeptember 14. – London, 2011. július 23.[1]) ötszörös Grammy-díjas, angol soul-, jazz-, és rhythm and blues-énekesnõ és dalszövegíró.

Elsõ albumát, a 2003-ban megjelent Franket Mercury-díjra jelölték. Az énekesnõnek két Ivor Novello-díjat is ítéltek, az elsõt 2004-ben, a Stronger than Me címû daláért, míg a másikat 2007 májusában a 2006-os Back to Black címû albuma elsõ kislemezéért, a Rehabért. 2007. február 14-én BRIT díjat nyert a Legjobb nõi elõadómûvész kategóriában (az elismerésre a Legjobb brit album kategóriában is jelölték). Július 17-én bejelentették, hogy a „Back to Black” egyike azon 12 albumnak, mely szerepel a 2007-es Mercury-díjra jelöltek listáján, és az énekesnõt még ugyanebben az évben háromszor jelölték az MTV Video Music Awardsra.

2011. július 23-án holtan találták londoni lakásában. Az ok valószínûleg drogtúladagolás,...



 325  silence   vlasza silence hozzszlsra (324) Nekem tetszik!
0  
2011-07-04 12:07:13 







Életének 98. esztendejében elhunyt Habsburg Ottó.

Habsburg Ottó (Reichenau an der Rax, Ausztria, 1912. november 20. - Pöcking, Németország, 2011. július 4.[1]), teljes nevén Franz Joseph Otto Robert Maria Anton Karl Max Heinrich Sixtus Xavier Felix Renatus Ludwig Gaetan Pius Ignatius von Habsburg-Lotharingen[2], politikus, közíró, az Európai Parlament tagja, az utolsó Habsburg-trónörökös, 1961-ig trónkövetelõ, az utolsó osztrák császári trónörökös. 1961-ben lemondott trónigényérõl, az osztrák monarchisták azonban ezután is I. Ottó osztrák császárt, a magyar legitimisták II. Ottó magyar királyt tisztelték személyében.

Életpályája
Az alsó-ausztriai Reichenau an der Rax közelében levõ Wartholz villában született az utolsó osztrák császár és magyar király gyermekeként és legidõsebb fiaként. Édesanyja Zita Bourbon–pármai hercegnõ, császárné és királyné volt, keresztapja Ferenc József. Egyetemi tanulmányait a Leuveni Egyetemen végezte Belgiumban, ahol 1935-ben megszerezte a politika és társadalomtudományok doktora címet.


 324  silence Nekem tetszik!
0  
2011-07-03 08:36:16 



Ma lenne 75éves Hofi Géza

"Miért kell folyton harcolni? A háborúnak már vége. A következõ meg még nem kezdõdött el. Most szünet van, egyél perecet. A problémával meg nem harcolni kell, hanem meg kell oldani."

 323  silence Nekem tetszik!
0  
2011-02-08 06:48:40 

Gary Moore (teljes nevén: Robert William Gary Moore) (Belfast, 1952. április 4. – Estepona, Spanyolország, 2011. február 5.) Észak-Írországban született rock- és blues-gitáros. Sok híres vendégzenésszel készített felvételt, köztük a Cream két tagjával, Jack Bruceszal, valamint Ginger Bakerrel, George Harrisonnal, B. B. Kinggel és még sokan másokkal. Rengeteg gitárosra volt hatással. Példaképei Jimi Hendrix és John Mayall, valamint közvetlen mentora, Peter Green, a Fleetwood Mac gitárosa voltak.
2011 02.15.-én szállodai szobájában holtan találták a spanyolországi Esteponaban..


 322  katyi Nekem tetszik!
0  
2010-12-10 16:03:56 

:-DDDDD
összedolgoztunk Sil :-)
- én nem felejtettem el.....
- Te meg adtad hozzá a képet!
kösziiiii :-)

 321  silence Nekem tetszik!
0  
2010-12-10 09:54:33 



Ettõl arcképcsarnok... :-)))

 320  katyi Nekem tetszik!
0  
2010-12-09 16:43:39 



JOHN LENNON

Most volt 30 éve, hogy megölték....
rengeteg mindent találtam Róla ......
de nem akarom mindet ide tenni, csak emlékezésül.... egy kicsit!


.....A Beatlesben játszott szerepe :mint a Beatles tagja, együttesvezetõje, Lennon komoly hatással volt a rock and roll-ra és kibõvítette a zenei irányzat határait az 1960-as években.
Õt és szerzõtársát, Paul McCartney-t a 20. század legbefolyásosabb zenészei között tartják számon.
Kettõjük közül Lennont tekintik a jobb szövegírónak és McCartney-t a tehetségesebb zeneszerzõnek. Ugyan nagyon leegyszerûsített, de ezen megállapításban van némi igazság. Bár a legtöbb dalt Lennon–McCartney-ként jegyzik, de a Lennon által inspiráltak mélyértelmûbb, önelemzõ és sokszor személyes dolgokkal foglalkozó darabok. A legszürreálisabb dalai a „Strawberry Fields Forever” és az „I am the Walrus” szép példái különleges stílusának.

Nekem, személy szerint a fiatalságomat juttatja eszembe,
"A sárga tengeralattjáró" c. filmet.......
:-)

 319  silence Nekem tetszik!
0  
2010-11-22 15:03:33 

Szép Ernõ

(Huszt, 1884. június 30. – Budapest, 1953. október 2.) magyar költõ, regényíró, újságíró, színpadi szerzõ, elbeszélõ. Nevét ma egy drámaírói díj viseli.
Édesapja tanító volt a hajdúszoboszlói izraelita iskolában, édesanyja varrónõ. Gyermekkorában szüleivel Debrecenbe költöztek. Iskolai tanulmányai során tette meg elsõ írói lépéseit. 1902-ben jelent meg elsõ verseskötete. Iskolai tanulmányai végeztével Budapestre költözött és újságíróként helyezkedett el (1903).
1908-tól a Nyugat, 1910-tõl Az Est munkatársa. Az elsõ világháborúban, 1914-ben önkéntesnek jelentkezett. 1925-tõl Az Ujság munkatársa, a polgári liberális eszmék szószólója. 1944 augusztusában csillagos házba internálták, a svéd követség mentelmi útlevelével rövid idõre szabadult. 1944. október 20. és 1944. november eleje között a nyilasok munkaszolgálatra hurcolták. 1948 után szegénységben élt; a Petõfi Társaság tagjai közé választotta.
Jó kapcsolatban volt Ady Endrével. Holttestét a Kozma utcai izraelita temetõben helyezték örök nyugalomra; sírkövén a „de gyönyörû, de boldog ünnepre voltam híva” felirat áll.




 318  silence Nekem tetszik!
0  
2010-11-11 17:03:05 






Serj Tankian

Serj Tankian (örményül: Սերժ Թանգյան) (Libanon, Bejrút, 1967. augusztus 21.) örmény származású amerikai énekes és dalszövegíró, dalszerzõ, zenei producer, társadalmi és politikai aktivista. A System of a Down zenekar vezetõ énekese, billentyûse és alkalmi gitárosa.
Öt éves volt, amikor a szüleivel Los Angelesbe költöztek. A gimnázium elvégzése után marketinget tanult. Négy éven át vett énekórákat és gyermekkorában gitározni is tanult. 1993-ban Daron Malakiannal megalapította a Soil együttest (nem összetévesztendõ a chicagói SOiL zenekarral), amit késõbb felváltott a System of a Down. A zenekarban betöltött szerepe mellett, Tankian egy saját kiadót üzemeltet Serjical Strike Records néven. Emellett néha más zenekarokban is elvállalja az énekesi szerepet. Például õ énekel a Dog Fashion Disco Mushroom Cult címû számában, de az õ háttérvokálja hallható a Deftones Mein címû dalában is. Producerként közremûködött a Buckethead "Enter The Chicken" albumán, és õ énekelte fel a Buckethead We are One címû számát. Kiadójával igyekszik olyan elõadókat felkarolni, amiket a zenekiadás fõárama méltánytalanul hanyagol, és próbálja õket szélesebb közönséghez eljuttatni. A kiadó elsõ megjelent kiadványa a Serart volt, ez egy közös lemez egy örmény barátjával, Arto Tunçboyaçiyannal. Tankian nagy lendülettel veszi ki a részét a politikából is. Tom Morellóval, az Audioslave és a Rage Against the Machine zenekar gitárosával közösen alapították meg az Igazság tengelyét (Axis of Justice). Tankian gyakran felhasználja nyilvános szerepléseit arra, hogy fellépjen az erõszak ellen.
Azontúl, hogy vegetariánus és szereti a költészetet, a világ nem sokat tud Serj Tankian magánéletérõl. Kedvenc szerzõi között szerepel Shakespeare, T. S. Eliot és Edgar Allan Poe. Emellett talán csak azt lehet megemlíteni, hogy Tankian nem szereti a "sztárság" intézményét, úgy gondolja, hogy ez leginkább idõpocsékolás és csak arra jó, hogy a terjedõ pletykák tönkretegyék az ember személyes kapcsolatait.
Jelenleg – a System of a Down szünetelése alatt – Tankian a szólókarrierjén dolgozik. 2007. október 23-án jelent meg Elect the Dead címû albuma.]

 317  topi77 Nekem tetszik!
0  
2010-07-12 17:58:42 




85 éves korában elhunyt Kállai Ferenc Kossuth-díjas színész, a Nemzeti Színház örökös tagja, a Nemzet Színésze

 316  swalcsek Nekem tetszik!
0  
2010-04-03 08:30:00 

Teljesen megdöbbentem!!!!!!!!!!!!!!!

Szombat hajnalban elhunyt Daróczi Dávid. Az egykori kormányszóvivõ a hírek szerint öngyilkos lett, felakasztotta magát. A halál tényét a Budapesti Rendõrfõkapitányság is megerõsítette, de egyelõre nem mondanak többet. A helyszínelés jelenleg is tart Daróczi Dávid Andrássy úti lakásánál.

 315  silence Nekem tetszik!
0  
2010-03-01 21:20:22 



 314  silence Nekem tetszik!
0  
2010-03-01 21:18:54 


[img]http://www.virginiasymphony.org/AudioNotes/January11/Chopin,PianoConcertoNo.1/Frederic_Chopin_photo.jpg[/img]

 313  silence Nekem tetszik!
0  
2010-03-01 21:18:19 

Frédéric Chopin



Életrajza
SzülõházaKözép-Lengyelországban, a Varsói Nagyhercegség Mazovia tartományában, a Sochaczew város melletti ¯elazowa Wolában született. Bár a születés után hetekkel kitöltött anyakönyvben február 22. szerepel, a család március 1-jét tekintette születésnapjának. Édesapja Miko³aj (Nicolas) Chopin (1771–1844) francia bevándorló, édesanyja, Tekla Justyna Krzy¿anowska (1782–1861) lengyel volt. Egy nõvére és két húga volt Chopinnek: Ludwika (1807–1855), Izabela (1811–1881) és Emilia (1812–1827). Néhány hónappal Fryderyk születése után a család Varsóba költözött, ahol a családfõ franciatanárként dolgozott.
A kezdeti évek
Chopin zenei tehetségét nagyon fiatalon felismerték; zsenialitása a gyermek Mozartéhoz vagy Bach-hoz mérhetõ. Hét évesen már két polonézt (g-moll és A-dúr) szerzett. A csodagyerek híre megjelent a varsói lapokban, és a „kis Chopin” a fõvárosi arisztokrata szalonok látványossága lett, és számos jótékonysági koncertet is adott.
Elsõ zenetanára a Wojciech ¯ywny (1756–1842) hegedûmûvész volt, aki 1816-tól 1822-ig volt mestere, míg a tanítványa túl nem szárnyalta. Chopin tehetségének további fejlesztését Wilhelm Würfel (Václav Wefel), neves zongorista és a Varsói Konzervatórium professzora vette át. 1823 és 1826 között Chopin a varsói líceumba járt, ahol édesapja is tanított. Nyaranta a szünidõt vidéken töltötte iskolai barátainál; ez idõben alaposan megismerte és megszerette a lengyel népzenét, amely egyik alapját képezte késõbbi mûveinek is. 1826 õszétõl Chopin zeneelméletet és zeneszerzést kezdett tanulni a Varsói Konzervatóriumban Józef Elsner zeneszerzõ keze alatt. 1831-ben Bécsbe utazott, majd Párizsban telepedett le, ahol élete javarészét töltötte.
Bécs – A párizsi karrier
Franz Xaver Winterhalter: ChopinChopin 1829-ben járt Bécsben elõször, ahol zongorakoncerteket adott, és kedvezõ kritikákat kapott. A következõ évben visszatért Varsóba, ahol a Nemzeti Színházban március 17-én bemutatta f-moll zongoraversenyét. 1831-ben Chopin örökre elhagyta Lengyelországot, és Párizsban telepedett le. 1835. augusztus 1-jén a francia állampolgárságot is megkapta. [1] Hozzákezdett az elsõ scherzókhoz és balladákhoz, valamint etûdjei elsõ kötetéhez. Ezidõtájt kezdõdött az életét végigkísérõ harca a tuberkulózissal.
Az 1830-as évek eleje és közepe nagyon termékeny korszaka volt. Legtöbb híres mûve ekkor készült el, rendszeresen adott koncerteket, amelyekrõl rajongó kritikák születtek. 1838-ra Chopin ismert alakja lett Párizsnak. Közeli barátja volt az operaszerzõ Vincenzo Bellini és Eugène Delacroix, a festõ. Barátja volt Hector Berlioz, Liszt Ferenc és Robert Schumann is; Chopin nekik ajánlotta némely mûvét.
George Sand
Az egyetlen fennmaradt fényképfelvétel Chopinrõl (1848)
George Sand 1864-ben1836-ban Chopin titokban eljegyezte a 17 éves lengyel Maria Wodziñskát, de az eljegyzést késõbb felbontották. Még ez évben Liszt Ferenc kedvesénél, Marie d`Agoult grófnõnél tartott fogadáson Chopin megismerkedett Dudevant bárónéval (azaz Amandine Aurore Lucie Dupinnel), akit leginkább írói álnevén, George Sandként ismerünk. A francia romantikus írókhoz sorolt báróné számos neves személyiséggel (Prosper Merimée, Alfred de Musset, Alexandre Manceau) folytatott szerelmi kalandjáról volt hírhedt.
Chopint eleinte nem vonzotta. „Valami taszít tõle” – írta a családjának. A kapcsolatuk 1847-ben ért véget, amikor Sand azzal gyanúsította meg, hogy viszonya van Solange lányával. Egyesek szerint Chopin az anya és lánya között elmérgesedett viszony miatt lépett ki a kapcsolatukból.
Sand levelezésére alapozva Chopint aszexuálisnak tartják. Ha így is volt, a kapcsolatuk mégis tíz éven át tartott, és csak a Sand gyermekei, Maurice és Solange miatti viták vetettek véget annak.
Együttlétük emlékezetesen viharos és nyomorúságos epizódja a Mallorcán töltött 1838–39-es tél, amelyet egy fûtetlen parasztházban, majd az üres és hasonlóan fûtetlen Valldemosa kolostorban vészeltek át. Chopin késõbb gyakran panaszolta, mennyire nehéz volt Párizsból idehozatnia és a hegytetõre felcipelni a zongoráját. E reménytelen hangulatú idõszak megjelenik a 24 prelûdjében (Op. 28), amelyeket fõleg Mallorcán írt. Az idõjárás olyan súlyos hatással volt Chopin egészségére, idült tüdõbajára, hogy kénytelenek voltak visszatérni Párizsba.
Chopin és Sand nagyhírû kapcsolatát mutatja be az Impromptu címû film, amelyben Chopint Hugh Grant, Sandot Judy Davis játssza.
Halála
Sírja a párizsi Père Lachaise TemetõbenAz 1840-es évekre Chopin egészsége gyorsan romlani kezdett, hasztalan utaztak Sanddal távoli helyekre. 1849-re fõ mûvei elkészültek, és a mazurkákra valamint a noktürnökre összpontosított. Utolsó mûve egy f-moll mazurka. Tuberkulózisban halt meg 1849. október 17-én. Kívánságára Mozart Requiemje hangzott el a temetésén, amelyen mintegy 3000 ember vett részt. A temetés kényszerûségbõl két hétig húzódott, míg a Magdolna templom hozzájárult, hogy a Mozart-mû megkövetelte nõi kórus is felléphessen.

Bár a párizsi Père Lachaise Temetõben helyezték végsõ nyugalomra, szívét és a levelezéseit a varsói Szent Kereszt templom egy oszlopában õrzik.


[img]http://www.virginiasymphony.org/AudioNotes/January11/Chopin,PianoConcertoNo.1/Frederic_Chopin_photo.jpg[/img]

 312  katyi Nekem tetszik!
0  
2010-02-13 23:16:45 




Földes László, HOBÓ
Ma van a születésnapja!

 311  agica2004 Nekem tetszik!
0  
2009-10-22 14:14:15 



Dargay Attila
(Mezõnyék, 1927. június 20. – 2009. október 20.
Rajzfilmrendezõ és képregényrajzoló. A Képzõmûvészeti Fõiskolát 1948-ban végezte el. 1951-ben a Nemzeti Színház díszletfestõje, 1951-54-ig a rajzfilmgyártásban gyakornok, 1954-57-ig tervezõ, 1957-tõl rendezõ. Képregényei többségükben a Pajtás magazinban jelentek meg, legismertebb figurája Kajla kutya. Éveken keresztül dolgozott a Dörmögõ Dömötörnek is. Humorát nemcsak a szakmai elismerések, alkotásainak népszerûsége, hanem nézettségi mutatói is visszaigazolják. Történeteivel minden korosztályt meg tud szólítani, nevettetni.

Lúdas Matyi (1976)
Vuk (1981)
Szaffi (1984)
Az erdõ kapitánya (1987)

Nyugodjon békében!

 310  silence Nekem tetszik!
0  
2009-10-16 06:35:53 



Köszönöm Katyi... :-))

 309  katyi Nekem tetszik!
0  
2009-10-15 20:19:21 

Quimby


Tagok
Balanyi Szilárdzongora, orgona, szintetizátor, vokál
Gerdesits Ferenc dob,
Kárpáti József trombita,
Kiss Tibor gitár, ének, mandolin, zongora
Mikuli Ferenc basszusgitár,
Varga Livius ütõhangszerek, rap, vokál.
A Quimby magyar alternatív rockegyüttes. Epikus, sanzonos hangvételû dalok, expresszív zenei világ, erõteljes elõadásmód, szimbolikus szövegvilág jellemzi, melyet helyenként népi elemekkel fûszereznek. Korai zenéjükrõl sokaknak a a két világháború közötti sanzonok, kabarék világa, Bertold Brecht dalai jutottak az eszükbe.

Története
A zenekar 1991-ben alakult Dunaújvárosban. A zenekar elõdje a dunaújvárosi Münnich Ferenc Gimnázium, - ma Széchenyi István Gimnázium - Október nevû rockzenekara volt, amelynek tagjai Kiss Tibor, Kiss Endre (Kiss Tibor bátyja), Mikuli Ferenc basszusgitáros és Varga Livius voltak. Érettségi után a zenekar szétszéledt és csak 1991-ben sikerült újra egymásra találniuk. Az új együttesnek eleinte különbözõ nevei voltak, mint például a Cry Baby. A Quimby nevet elõször a Tilos az Á-ban használták és ez végül is rajtuk ragadt.[1] 1992-ben készítettek egy egyszerû fekete-fehér fénymásolóval készített borítójú demót, a Rotten Vain-t, mely elsõ mûsoros kazettájuk anyagait tartalmazta. 1993-ra állt össze az a felállás (Kiss Tibor – ének, gitár, Kiss Endre – gitár, Varga Livius – ütõhangszerek, ének, Molnár Tamás – szaxofon, Mikuli Ferenc – basszusgitár, Medve Ákos – dob) amivel megjelentették a még kizárólag angol nyelvû felvételeket tartalmazó A Sip Of Storyt, (Egy korty történet). A mûsoros kazetta után lehetõségük lett volna az anyagot CD-n is kiadni, de erre végül nem került sor. Még az elsõ CD (Majomtangó), megjelenése elõtt 1994-ben helycsere történt, Kiss Endre helyére a balatonfüredi születésû billentyûs, Balanyi Szilárd lépett.

A zenekar 1995-ben, új felállásban rögzítette következõ albumát. Az aktuális munkát újabb tagcsere (Medve Ákos helyére Gerdesits Ferenc érkezett) és Kiss Tibiék amerikai útja elõzi meg. Az 1996-os keltezésû Majom-tangón már három felvétel kivételével magyar nyelvû számok találhatók. A hírnevet a Quimby számára a Diligramm c. lemezük hozta meg, amely 1998 tavaszán az év albuma lett. Eddigi legnagyobb közönségsikerük az 1999 novemberében megjelent Ékszerelmére címû album. 2001-ben remixlemezzel jelentkeztek Morzsák és Szilánkok címmel. A Káosz Amigoson, a következõ lemezükön Molnár helyén az Andersen együttes egykori fúvósa, Kárpáti József trombitált. Legutóbbi munkájuk, a Kilégzés három év kihagyás után, 2005 novemberében jelent meg. A dalok Puskás Tamás Vízkereszt c. Shakespeare-adaptációjában is felhangzanak a Vidám Színpad deszkáin.

A zenekar igen népszerû minden korosztály körében. Az idõsebb korosztályt fõleg unplugged koncertjeikkel és színházi megjelenéseikkel hódították meg.

Kiadványaik [szerkesztés]
1993. A Sip Of Story[2]
1996. Majom-tangó[3]
1997. Diligramm[4]
1997: Jerrycan Dance
1999: Ékszerelmére
2001: Morzsák és szilánkok
2002: Káosz Amigos
2005: Kilégzés
2006: Family Tugedör
2009: Ajjajjajj

 308  agica2004 Nekem tetszik!
0  
2009-09-25 14:32:31 




Délelõtt még azt olvastam , hogy Bujtor István Budapesten lábadozik.....
Hatvanhét éves korában elhunyt Bujtor István színész - közölte Talabér Márta, a Veszprém Megyei Önkormányzat közgyûlésének alelnöke. A város színházát igazgató mûvész júliusban került kórházba életveszélyes állapotban.



Nyugodjon békében .

 307  silence Nekem tetszik!
0  
2009-09-22 07:34:16 



Szent László, a lovagkirály
I.László a Képes Krónikában
Szent László a Mátyás templom freskójánA források szerint László erõskezû, hatalmas termetû férfi volt, aki "a többi ember közül vállal kimagaslott". Nagy testi erejét még ötven éves kora körül is megõrizte. A harcban való jártassága, a csatákban mutatott személyes bátorsága következtében a középkorban fokozatosan vált nagyon népszerûvé. A kiváló katonai erények mellett Hartvik püspök már Könyves Kálmán idején elismerõen írt László erkölcsösségérõl, erényességérõl és mély vallásosságáról. A középkori László-kultusz kibontakozásához a döntõ lökést III. Béla adta meg, aki 1192 júniusában pápai jóváhagyással szentté avatta I. Lászlót. Ennek nyomán a kialakuló magyar lovagi kultúra és életmód õt tekintette példaképének. Károly Róbert és I. Lajos hódoló tisztelettel adóztak a lovagkirály emlékének. Nagy Lajos aranyforintja hátoldalára László képét verette, s ez a XV. század végéig kötelezõ hagyomány maradt a királyi pénzeknél. I. Lajos leányának, Mária királynõnek idejében László mellképe a felségpecséten az igazságos uralkodó szimbólumaként szerepelt. Luxemburgi Zsigmond király azért látogatott el Váradra, hogy megtekintse László sírját és ereklyéjét, majd kívánságának megfelelõen halála után László mellé temették el. Ugyanis I. Lászlót elõbb Somogyvárott temették el, késõbb azonban - 1113 után - a holttestét átvitték Nagyváradra, s ott helyezték örök nyugalomra. Váradi sírja csodatevõ zarándokhellyé lett. A XV. század elejéig a váradi székesegyházban õrizték kürtje és csatabárdja mellett fejereklyetartó mellszobrát (hermáját), amelyre peres ítéletek résztvevõi és fõúri összeesküvõk tettek esküt. Az eredeti herma a XV. század elején megsemmisült, helyette újat készítettek, amelyet ma Gyõrben õriznek. A népét gyõzelemre segítõ László kultusza tovább élt a késõbbi korokban is. A nehéz háborús idõkben a nép László királytól várt és remélt segedelmet; a magyar katonák László nevét kiáltozva rohantak a törökökre. Testi és lelki képességei miatt a csodatévõ harcos szentet is tiszteljük benne amellett, hogy személyében a magyar történelem sikeres országépítõ uralkodójára tekintünk, aki kemény kézzel szilárdította meg a legyengült államot, másrészt pedig a német terjeszkedéstõl, a pápai hûbértõl és a keleti nomád népek pusztításaitól egyaránt megvédte országát és biztosította a független magyar állami létet. Minden idõkre prototípusává vált az erényekben dús és a tetteiben évszázadokra elõre cselekedni tudó országvezetõnek






 306  rosszqtya Nekem tetszik!
0  
2009-09-19 14:48:57 

"Miért pont csak a jók mennek el ????????"
mert a rossz-ak megmaradnak neked:B

 305  Leona Nekem tetszik!
0  
2009-09-18 17:24:30 

Csak annyit tudok mondani ,megszakad a szívem ,és Õszinte részvétem!! Miért pont csak a jók mennek el ????????
Soha nem felejtlek el Edikém /18/AJLAVJU/CSOK!!!! Nagyon fogsz hiányozni,nem is tudod mennyire szerettelek,szerettünk ,,de majd találkozunk odafent,mert az angyalok azt mondták ott megtalállak,megtalálunk !!!

Kapsz tõlem egy zenét,bár nem ez történt veled,de a gyertya a lényeg és a szeretet amit tõled kaptunk!!
Nyugodj Békében!!!


/A>

 304  swalcsek Nekem tetszik!
0  
2009-09-18 17:07:23 


/A>
Alexának!! (((((((((((((((((((((((((((((((((((( Istenem, hozz rá jobb idõt!!!

 303  swalcsek Nekem tetszik!
0  
2009-09-18 16:54:25 


feature=related

Édes Istenem, miért?????????????????????????????????????????????????????????????

 302  rebi Nekem tetszik!
0  
2009-09-18 16:32:03 

] Ugy érzem ,hogy mindenki nevében öszinte részvétet kívánhatok mert akik ismerték azok nagyon szerették, és szeretni is fogjuk..Az én nevemben csak annyit irnék hogy nálam mindig itt vagy is maradsz is ugy ahogy megismertelek:(:(:(:(
[img]ide írd a kép címét[/img]


Bucsuzunk töled:(:(:(

oldal: /11
sor: idrend: