CsodaCsiga Flap
2024. mrcius 28.   cstrtk   Gedeon, Johanna, Gida, Ixion, Janina, Kapisztrn, Katapn, Szixtusz   
Flap ·  · Chat · Tvirat · Trskeres · Kpeslap · Frum · Weblapok ·  · Levelem · Webem · Naplk · BANK
Regisztrci · Kapcsolataim · Trsaim ·  · Bulikpek · MMS ·  · Jtk · Horoszkp · Linkek · Hirdets · Radi

CsodaCsiga > Frum > ART > "Graffiti: mûvészet vagy rongálás?"
J BERS
oldal: /0
sor: idrend:
Graffiti: mûvészet vagy rongálás?
 29  rebella Nekem tetszik!
0  
2008-04-06 22:02:40 

Sok helyen reklámként is elõfordulnak grafittik...igazi grafittik,IGAZI MUNkáK,amikben igazán lehet GYöNYÖRKöDNI...Pozsonyban már több helyen is láttam megrendelt rajzokat,autóbazár,vidámpark,üzletek reklámjait...Párkányban is hirdettek már ilyen módon,és biztos más helyeken is...Én pl. kimondottan imádom a szineket,és egy szürke falat csak feldobhat egy ilyen mestermunka,de amig Valakinek nem megy egy bizonyos szinten a dolog,addig sziveskedjen papirra,kartondobozra,szobája falára,vagy egyéb saját tulajdonára ronditani,nem olyan helyre ahol azt más is láthatja...nincs a gyerekekben szégyenérzet,az a baj....nem az a baj,hogy elõfordul régióinkban a más tulajdonának rongálása, (pláne az állami tulajdon,ami kedves gyerekek a miénk,aminek a javitására,tisztitására anyukáitok és apukáitok zsebébõl megy a pénz,sebaj annál kevesebb marad nektek csecse-becse ruhácskákra,nacikra,cipikre,kacikra,frizukra,discó-ra,mobilra,kólára,mekire,britney,és 50Cent cd-re,playboyra,kocsira,cigire,alkoholra,zöldre,fehérre,meg amire csak halálosan szükségetek van)...nincsenek megnevelve sajnos...gratula az ilyen kedves gyerekek szüleinek,remélem nem pazarolták a nem gyerek nevelésre forditott idõt,és jó sok utódot hoztak össze,igazán köszike....élvezet a mai világban élni...kimondott élvezet...és sajnálom azokat a srácokat,akik valamihez értenek is,nemcsak a rongyrázáshoz,verekedéshez és egyéb szánalmas dolgokhoz,hogy az ilyen hülyegyerekekkel egy lapra veszik õket...ez van....

 28  cappaa Nekem tetszik!
0  
2005-08-01 07:09:27 

A "szeretlek Gizi" az semmilyen mûvészi értéket nem hordoz magában. :-))
Az nem mûvészet, ha a házam falát összefirkálja valaki, lehet akármilyen szép. Az sem mûvészet, ha a busz, metro stb. ülését firkálják össze. Firkálja a sajátját.

 27  napsugi Nekem tetszik!
0  
2005-07-23 13:38:16 

"A graffiti szó eredeti értelmében falra írt szöveg, üzenet, tömör bölcsesség. A magyar nyelv azonban a graffiti szót használja a stylewriting (stílusírásra) is. A stylewriting az afro-amerikai gettókultúra szülöttje. Az utca mûvészete. A tag-re (angol: cédula, címke) nincs megfelelõ magyar szó. A tag (ejtsd: teg) egyfajta kalligrafikus aláírás - csak néhány fantáziaszegény vonal -, mellyel készítõje csupán annyit közöl a világgal: itt jártam. Az ilyeneket tagelõknek hívjuk, legtöbbször a graffitisek kikérik maguknak, hogy velük egy kalap alá vegyék õket. Az igazi graffiti ennél komolyabb munka. A graffitis elõször egy vázlatot készít a füzetébe, ahol megtervezi, hogyan is nézzen ki, milyen színekbõl, vonalakból álljon a rajza. Ezután lát csak neki a falfelületnek. Vannak nagyon ügyes kezû, fantáziadús rajzolók. Az õ munkájuk igényes és idõigényes is egyben. Ezért többségük nem suttyomban, az éjszaka leple alatt dolgozik, hanem olyan falfelületet választ, ahol a graffiti megengedett."

 26  beri Nekem tetszik!
0  
2005-07-22 10:49:14 

Brezs, nem kell vitába szállnod mindenkivel, pont hogy a legtöbb véleményben ketté lettek szedve a dolgok!
Csak olvasd figyelmesebben!

 25  brezs11 Nekem tetszik!
0  
2005-07-22 10:37:22 

Vitába szálnék mindenkivel! Elfelejtitek azt hogy ahova fújnak az nem az õ tulajdonuk!!!!! És a tulajdonos 99%-ban nem kérte õket arra hogy fujjanak! Szerintem ez az alapállás.
A tulajdon jog szent és sérthetetlen! .
Az hogy kinek mi tetszik,mûvészi vagy csak firka......másodlagos dolog.
A freskókat is felkérésre festették!

 24  dzsunior Nekem tetszik!
0  
2005-07-18 09:37:51 

Szerintem ez az egész graffitis dolog olyan, mint a programozok világa. Õk is csodálatos dolgokat tudnak létrehozni, de köztük is vannak olyan õrültek, akik vírusokat gyártanak és website-kat törnek fel. Valahogy a graffitisek is ilyenek. Valamelyik a mûvészetre utazik, egy-egy szép kép falrafestésére, mások pedig mint valami kutya csak a jelüket akarják otthagyni, bizonyítani, hogy õk is léteznek...
Szóval ezért nem egyszerû a dolog, mert köztük sem mindenki a rongálásra utazik...

 23  swallow Nekem tetszik!
0  
2005-07-18 08:22:27 

Ezzel kapcsolatban még csak egyet szeretnék elmesélni!
Az újonnan lefestett, felújított APEH épületén az átadás másnapján egy hatalmas fallosz jelent meg a hozzátartozóival együtt!
Aláírás sem maradt el:

" Ezek vattok tik! "
Van ebben egy kis magyaros fíling is nem?

Azonban sok mindenki csodálta!

 22  bogi89 Nekem tetszik!
0  
2005-07-18 00:14:01 

sztem a graffitisek éppen azért élvezik a firkálást,mert nem legális. és igenis vannak szép.és igényes graffitik is. sztem ami a falakon van azok inkább teg-ek mint graffitik.

 21  swallow Nekem tetszik!
0  
2005-07-16 18:19:56 

IC !! A dromi nagyon meg fog sértõdni!
Egyéblnt a halvány zöld falak dzsalnak elmekór ellen, meg a gumidominó!

 20  ic Nekem tetszik!
0  
2005-07-15 18:40:29 

Swallow, akkor nincs velemenykulonbseg kozottunk, en is igy gondolom, csak annyi kiegeszitessel, hogy nem kell hogy frissen mazolt legyen az a haz, hogy ocsmany legyen a ficka :)
Es vannak helyek ahol szabadon alkothatnak akar profik akar nem
Pl mav betonkeritesek, nehany lepukkant vagon, amit ok festenek ujra es vannak versenyek is, no meg felkeresek, pl a coca colatol vagy matavtol a szenateren...

 19  swallow Nekem tetszik!
0  
2005-07-15 17:59:40 

IC! Én nem igazán értek egyet veled sem, de dromival sem!

Az én szerényke véleményem csak annyi, hogy igenis láttam már mûvészinek nevezhetõ rajzokat a ház falán, ugyanakkor felháborít, ha egy frisen felújított ház falára ocsmánynál ocsmányabb graffitik kerülnek fel!

Ha tehetném, ezeknek az emberkéknek biztosítanék egy állandó helyet, ahol kifejezhetnék önmagukat anélül, hogy kárt okoznának!
Mert valljuk be, okoznak, nem is keveset!

 18  ic Nekem tetszik!
0  
2005-07-15 12:22:22 

Tudjuk Dromi, hogy nyaralni mesz, mert mindenhonnan ez folyik :))) hidd el mi is orulunk neki, hogy vegre nyaralhatsz :)

" "egyesek" szerinti mûvészettel"
Bocs ha nem az altalad diktalt(diktatura) muveszet csak ami kovetendo... meg szerencse, hogy lehet mas velemenyem(nyunk) nem pedig amit te akarsz raeroltetni masra...

Szoval majd nezz korul Trogirban a leghangulatosabb ettermek fala festve van... regi emlekekkel is... Hol egy hajo hol egy halaszjelenet... Bar tudom, hogy a hofeherre festve, kortermi hangulattal megnyugtatobb lenne neked :)

 17  beri Nekem tetszik!
0  
2005-07-15 08:36:21 

Nekem tetszik a graffiti, ha szép. Ha igényes, és épp ott van, ahová szánták, a fal tulajdonosai pl.
Szerintem is sokan kavarják a dolgokat, és a templomok, középületek falán szignózott ocsmány rajzokra gondolnak elõször. Engem is bánt, ha egy frissen vakolt, festett falon virít egy oda nem illõ "rajz". Arról nem beszélve, mekkora bosszúságot okoz.
De!
Vannak mûvészi képek, megrendelésre. Tuti mindenki látott már ilyet. És az szép.
Érzék és ügyesség kell hozzá, hogy megalkossák.
Reklámban dolgozom, vannak falfestésre megrendelések.
Asszem nem kellene elvakultan egy kaptafára venni minden graffitist.
Persze csõlátással lehet utálni õket

 16  dromedar Nekem tetszik!
0  
2005-07-15 08:27:43 

Wigikém, én most egy ideig inkább a tengert élvezem és a környékbeli szép városokat, és remélem, Trogir középkori falai nem lesznek összefirkálva "egyesek" szerinti mûvészettel))))

 15  wigi Nekem tetszik!
0  
2005-07-15 07:34:37 

Hajrá IC, Hajrá Dromi...:D:D
...olyanok wagytok, mint az ovisok:D:D:D
.....mostanában csak miattatok nézek fórumot, kíváncsian várom,hogy megint mikor fogtok összeweszni walami baromságon:D:D:D....

 14  ic Nekem tetszik!
0  
2005-07-14 22:53:03 

Koszonom dromedar, hogy megint megtalaltal :)))
De ne kapkodj, olvass lassan, es figyelmessen es akkor nem irsz butasagokat :)
Graffitisek kozott vannak jok es vannak rosszak.
Esetleg tajekozodj, ha mar nem gondolkodsz el a dolgokon:
http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=47992

Ja es a szokasos vadaid, amik magadbol indulnak ki sajat hibaidbol:
"Persze én nem is akarok olyan véleményt írni, hogy mindenkinek szimpatikus legyen"
Te azt mondod, mint amit a tv es a tobbseg (nem gondolkodo ember) mond... (azaz az emberek 80szazaleka) miszerint a graffiti vandalizmus Szoval ki mondja azt amit a tobbseg megkivan?... hat te.
Szerintem, a tobbseggel ellentetben a falfestmenyek lehetnek igenyesek es szepek azaz muvesziek.
Ne feledkezzunk meg pl a barlangrajzokrol vagy michelangelo "falfickairol"... persze a festok tobbseget eletuk soran nem becsultek... ,de ha beskatujazott a muveszi felfogasod hat ez maradt, persze neked megmondtak mi a "szep", mi is a szep? :))

Az igenytelen falfirkak meg nem graffitik mint ahogy a koznyelv probalja degradalni (tudatlanul) ez nekem se tetszik... igenytelen fantaziatlan. De nem csak az letezik.

 13  brezs11 Nekem tetszik!
0  
2005-07-14 13:32:01 

Az Én véleményem: A tulajdonjog szent, és sérthetetlen!
Ha valaki ez ellen vét fizesse ki az anyagi, és nem anyagi kárt 100%-ban!
Egyébként 10 m3 beton kb 150.000 Ft ami kb 66 nm-nek felel meg! ( plussz a munkások bére ) Kell Ez?

 12  dromedar Nekem tetszik!
0  
2005-07-14 11:33:13 

Stewen, veled értek egyet, szerintem is közelebb áll a vandalizmushoz, mint a mûvészethez. Az meg nagyon nagy butaságra vall, ha valaki szerint azt lehet, vagy nem lehet utálni, amit nem csináltunk. Én pl. sosem raboltam ki embert, de azért utálom a rablókat. Persze én nem is akarok olyan véleményt írni, hogy mindenkinek szimpatikus legyen, én magamnak akarok megfelelni.

 11  [stewen] Nekem tetszik!
0  
2005-07-14 00:54:36 

IC!
Igen a MÁV "átengedett" némely helyet a Magukat mûvésznek tartott festék íróknak. Csak azt azért komolyan kellene venni, hogy ha a kocsikat is pingálják /--személy, gyors, express, IC, EN..stb. ami állandó forgalomba is is sokat fut, mennyi is az eltávolítási ára!! Amíg Valaki elhasznál 15-20-ezres festéket, addíg a "mentesítése" ennek 1 kocsira vetített összege 2-4 százezres negyságot is ki tud tenni!!! //--festéktõl s annak kiterjedésétõl függõen--//. És a Középületek elcsúfitásáról nem is beszélve!!

 10  ic Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 23:45:57 

Akartam reagalni elsokent a beirasra, de lemaradtam, dolgom volt, :) de teljesen egyetertek Dudkaval.
Vannak amiket alkotasnak nevezhetunk, foleg, ha versenyeket is rendeznek belole.
Es vannak amik rongalasok. Sajnos a 3 betus verseny divatja par eve elronditotta a varost... (minel tobb es minel extremebb helyre irkaljak a "logojukat")
Szerencsere ez a divat mar alabb hagyott...
Vannak akik ertelmesebben kezelik a dolgot es nem elvakultan utalnak mindent, amit soha nem csinaltak, igy a graffitiseket is...(persze van koztuk sok akit lehet :)
Pl a MAV (ugye itt sok graffiti talalhato) tamfalakat, beton keriteseket ajanlott fel es meg vonatkocsikat is atengedett a graffitiseknek, hogy kulturalt, minosegi dekoralast keszitsenek.

 9  Dudka Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 19:21:57 

Szerintem vannak mûvészi alkotások közöttük, és vannak gusztustalan firkálmányok.
De szerintem ez is "csak" ugyanolyan mûvészet, mint a többi. És ott sem a mûvész dönti el, hogy más tulajdonát összefesti, vagy akármizi.
Szerintem úgy lenne normális, hogy pl. én úgy döntenék, hogy a boltom/házam köré milyen marha jól mutatna egy graffitifestés, megkérnék egy alkotót, hogy jöjjön oda, és fújkáljon egy párat oda.
Õ meg odafújkál.
De ne õ döntse el önállóan a tulaj megkérdezése nélkül, hogy a munkáit hová szórja, mert szerintem marhára nem biztos, hogy a tulaj, vagy bárki örülni fog neki.

Egyébként inkább nem tetszik a graffiti, mint igen.
Túl bonyolult betûminták, azt se tudom sokszor, hogy rajz, vagy írás az alkotás...

 8  napsugi Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 12:26:29 

az bizots, hogy én sokkal szigorúbban büntetném .... azonkívül közmunkát végeztetnék velük

 7  albundy Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 10:56:44 

Köszi napsugi, magam is foglalkoztam ezzel a dologgal. Általában vegyszerrel és homokkal távolítják el a festéket, mindezt 1000bar nyomással...
Lehet, hogy a mûvészkéknek drága a festék, de a nemkívánatos alkotások eltávolítása a festék árának többszöröse!

 6  napsugi Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 10:53:17 

De nem bánnám, ha egy graffitis kerülne ide, és mesélne errõl...

 5  napsugi Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 10:50:25 

Érdemes abba is belegondolni, hogy ezek a festékek elég drága termékek. Erre valahonnan elõ kell teremteni az anyagiakat! És általában nem a dolgozó korosztály mûveli ezeket! Elõbb-utóbb lopni fognak, elõször otthonról, aztán ismerõsöktõl, majd bárkitõl...

 4  napsugi Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 10:45:43 

albundy: ismerek egy graffiti eltávolító céget, még mielõtt agyhúgykövet kapnál szólj! :)

 3  albundy Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 10:40:10 

Egyáltalán nem mindegy, hogy a mûvészek hol fejezik ki önmagukat.
Ha egy önmagában szép épületet, vagy egy mûemléket graffitiznek teli, nem mondanám mûvészinek a hatást.
Persze sokszor ez a lényeg nekik. Hogy odafricskázzanak a pórnépnek.
Ha egy unalmas sivár helyszint tesznek színesebbé, akkor még tetszhet is a mûvészetük.
De ha egy tulajdonomban lévõ épületet festegtnének agyon, lehet agyhúgykövet kapnék!

 2  dromedar Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 10:31:11 

Szerintem nem önkifejezés, amit csinálnak, hanem vandalizmus. Nem az a baj, hogy nekik az tetszik, hisz fiatalok, az izlésük még kialakulatlan. A baj az, hogy nem otthon a saját szobájuk falára firkálnak, hanem elcsúfítják a várost. Ez olyan, mintha én bárkinek az akarata ellenére összefesteném a ruháját, mert nekem jobban tetszik. Vagy belenyírnék a frizurájába. Soha nem lehet tisztességes, ha bármit rákényszerítünk másra. Ezek a huligánok nem kérdik meg, akarok -e graffitit a házunk falára, hanem odamocskolnak és néznem kell, ha akarom, ha nem.

 1  napsugi Nekem tetszik!
0  
2005-07-13 10:14:09 

Az emberek többsége csibészeknek, firkászoknak tartja a graffitiseket, és egyáltalán nem kíváncsi a hóbortos fiatalok önkifejezésére. A graffitisek viszont eléggé öntudatosak, mûködésüket mûvészetnek tartják, és büszkék is rájuk. Kinél van az igazság?

oldal: /0
sor: idrend: