CsodaCsiga Flap
2024. prilis 24.   szerda   Gyrgy, Bojna, Bonifc, Bnis, Debra, Egbert, Egberta, Fidl, Fidlia  Gyrgy;Bojna, Bonifc, Bnis, Debra, Egbert, Egberta, Fidl, Fidlia, Gaszton, Gyngyvirg, Kszon, Melira, Nedda
  
Flap ·  · Chat · Tvirat · Trskeres · Kpeslap · Frum · Weblapok ·  · Levelem · Webem · Naplk · BANK
Regisztrci · Kapcsolataim · Trsaim ·  · Bulikpek · MMS ·  · Jtk · Horoszkp · Linkek · Hirdets · Radi

CsodaCsiga > Frum > Kultúra > "Mestermûvek - 400 év francia festészete: Fény és Árnyék"
J BERS
oldal: /0
sor: idrend:
Mestermûvek - 400 év francia festészete: Fény és Árnyék
 26  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-03-01 18:49:45 

amindenit :))))

 25  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-03-01 18:48:50 

Bernardo Bellotto (1720-1780)
A Kaunitz-Esterházy-palota Bécsben (1759)


[img]http://www.csodacsiga.hu/goonybird/kaunitz.jpg/img]

A kép valószínûleg Kaunitz herceg megbízásából készült, késõbb az Andrássy család tulajdonába került. Kaunitz herceget titkára társaságában, nyári palotája teraszán láthatjuk. A háttérben, a kastély francia kertje mögött, kitekinthetünk Bécs délkeleti részére, ahol felismerhetjük balra a Mariahilfer-templomot, a Karlskirchét és a Belvederét. Maga a kastély nem áll már (nagyobb részét a XIX. században lebontották) helyére csak az Esterházy-park emlékeztet. E külön jelentõsége, hogy az ábrázolt palota adott otthont az Esterházy-gyûjteménynek 1815 és 1865 között, annak Pestre szállításáig. A kollekciót 1870-ben a Magyar Állam megvásárolta, s ez képezi ma a Szépmûvészeti Múzeum magját.

 24  dromedar Nekem tetszik!
0  
2005-03-01 09:02:40 

Én is felteszek valami szépet. Rippl-Rónay

 23  Milady Nekem tetszik!
0  
2005-03-01 05:06:59 

Köszönjük ezeket a csodálatos képeket.:))) Végre egy olyan fórum, ahol mûvelõdni is tud az ember. Sajnos nagyon ritkán jutok el múzeumba, és nagyon hiányzik. Hajrá, még több festményt ide.:))))

 22  dromedar Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 21:41:01 

raja: ha megkeresed isayagain lapját a weblapok közt, ott találsz részletes leírást a képfelrakásról. De ha elküldesz képet a torzsg@vipmail.hu-ra, akkor felteszem szívesen a nevedben.

 21  stewen Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 19:33:26 

lotty! Ha érdekel Tiapolo "gyûjtemény" itt megtalálod mindegyiket: http://www.artcyclopedia.com/artist/tiepolo_giovanni_battista.html

 20  raja Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 19:21:35 

Magam is szívesebben olvasom ezeket az oldalakat, festészet, költészet, irodalom. Az análszex csak zsákutca. Japán témát küldenék ide, de sajnos nem tudom hogyan másoljátok be.

 19  dromedar Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 10:11:00 

Nekem is tetszik, hogy az análszex mellett a képzõmûvészet is helyet kap a csigán. Én is múzeumjáró vagyok és nagyon szeretem a képzõmûvészetet, a legjobban az impresszionizmust és a szecessziót.
Ajánlok az érdeklõdõknek két címet.
http://www.wga.hu/ és http://www.hung-art.hu/

 18  lacos Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 09:50:21 

Munkácsy mûvészetében is nagy szerepe van a fénynek. A Siralomházban az asztalterítõ "világítja meg" a betyáralakot.

 17  lacos Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 09:38:34 

igazán nemtom it is írjak ide
hm... talán csak annyit, hogy ilyen téma is kell a fórumba
kedvenc festõm Munkácsy, íme elsõ híres képe, a Siralomház

 16  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 01:13:24 

Most nem azért, de hogy hajnali negyedkettõkor mikhez van türelmem :))))))))

 15  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 01:07:13 

Na két képet elvarázskodtam valahova :(((((

megpróbálom mégegyszer:
Pilet, a csellista


A koldus Belizáriusz

 14  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-28 01:00:25 

Akkor következzen még néhány kép, amit megtaláltam Isayagain segítségével:

Trophime Bigot (1579-1650)
Szt. Sebestyént Szent Irén ápolja (1620-30)



A rejtélyes mû, amelynek szerzõjét ma sem ismerjük teljes bizonyossággal, a XVII. századi festészet fényhatásokkal dolgozó irányzatának, a „luminizmusnak” jellemzõ darabja. A jeleneten Szent Irén óvatosan eltávolítja a nyílvesszõt a fiatal centurio testébõl. A kompozíció középsõ részét teljes egészében Irén, valamint a – festmény egyetlen halvány fényforrását tartó – szolgálólány kezei töltik ki. Az alakok szinte áthatolhatatlanul sötét éjszakai erdei környezetbõl bontakoznak ki. A mû csendes meditációra késztet, ugyanakkor a fiatal férfi hajlékony, elegáns testtartása és Szent Irén ruhájának gazdagsága különös érzékiséggel járul hozzá a kép vonzerejéhez. (Sajnos nem tudtam nagyobb méretben megtalálni.)

Francois Boucher (1703-1770)
Apollón felfedi isteni természetét Issének (1750)




Apollón és Issé szerelmének témája, amelyet Ovidius Metamorphoses címû mûvébõl kölcsönöztek, nagy sikert aratott Antoine Houdar de La Motte 1697-es Issé c. operájának köszönhetõen. 1749-ben többször elõadták az operát Pompadour márkinõ címszereplésével, aki valószínûleg a kép megrendelõje is volt. Boucher képein egyébként a fõnõalak leggyakrabban Pompadour képvonásait viseli. Boucher a pásztorjáték utolsó jelenetét ábrázolta, amikor Apollón leveti jelmezét és felfedi isteni mivoltát Issé elõtt. A dicsfénytõl övezett ifjú isten aranyszínû fénnyel ragyogja be a kompozíció középpontját, míg az erdõt és a bozótot titokzatos homály fedi. Az elõtérben látható két sellõ, akiket álmukból riaszt fel az isteni jelenség, Boucher talán legszebb nõalakjai.

Jean-Antoine Watteau (1684-1721)
Nymfa és szatír (1715-16)




Az idilli alkonyi tájba helyezett jelenet elõterében szatír fedi fel takaróját félrehúzva egy mezítelen, alvó nimfának a félhomályban szinte világító testét, a festmény egyetlen világos foltját. A jelenetet gyakran Jupiter és Antiopé története ábrázolásának tekintik, hiszen a fõisten szatír képében környékezte meg és csábította el a leányt. A kép alkotója a rokokó egyik legjelentõsebb festõje. Stílusára a nagy velencei koloristák, Tiziano és Veronese, illetve Rubens mûvészete hatott, képeit – társasági jeleneteit, szerelmi légyottjait, mitológiai kompozícióit – gyakran a szépség és a szerelem mulandósága felett érzett fájdalom finom melankóliája hatja át.

Jacques-Louis David (1748-1825)
A koldus Belizáriusz (1784)




David, a francia klasszicista festészet alapítója a rokokó festõnek, Francois Boucher-nak volt a tanítványa. Itáliai tanulmányútja után szembefordult a rokokó festészettel. Részt vett a forradalom eseményeiben, a nemzetgyûlés tagjaként XVI. Lajos halálára szavazott, megszervezte a Legfõbb Lény ünnepét, Robespierre bukása után öt hónapot börtönben töltött, majd Napóleon udvari festõje lett. XVIII. Lajos még megbocsátott neki, de amikor a 100 napos uralom idején David az elsõk között írta alá a Bourbonok trónfosztásáról szóló rendeletet, Waterloo után emigrálni kényszerült. Brüsszelben halt meg 1825-ben. A festmény elsõ változata a klasszicizmus elsõ jelentõs alkotása, David közvetlenül Rómából való visszatérésekor festette és 1781-ben hatalmas sikerrel szerepelt a Szalonban. A téma valószínûleg Belizáriusznak, Justinianus császár hadvezérének története. A sikeres hadvezért hamis vádakkal elítélték és megvakították, egykori katonája ismerte fel a koldussá vált hajdani hõst.

Léon Bénouville (1821-1859)
Eszter (1844)




Bénouville akadémikus festõ, a Szalon rendszeres kiállító mûvésze 1938-tól. Mint e korszakban annyian, õ is Raffaello csodálója, a reneszánsz mester mûveibõl sugárzó bensõséges szépség megragadását és színvilágát tekintette példaértékûnek. Az 1844-es Szalonon állították ki e festményt. Bár a Szalon katalógusa a mû történelmi vetületét emelte ki, a festmény inkább a háremhölgy, illetve a rabszolganõ témáját dolgozza fel. Bénouville stílusa nem csupán Ingres orientalista és érzéki mûveinek nyomát, hanem a XVI. századi velencei dekoratív festészet jegyeit is hordozza. A külsõ térre szélesen nyitott palotabelsõ Veronese hatásáról árulkodik. Mindezeket a részleteket a rendkívül gazdag kolorista kimunkálás még különlegesebbé teszi: a tónusokat, a szereplõk testének fehér, illetve barnás színeit, a mûvész nem egyszerûen egymás mellé rendeli, hanem játszik a finom és ritka árnyalatokkal, a karmazsinvörössel illetve a halványzölddel is. Bénouville munkája egyedi Eszter személyének kidolgozását illetõen is: Eszter arcának egyszerre mély és gõgös tekintete elbûvöli a nézõt, de melankóliát is sugall.

Edgar Degas (1834-1917)
Pilet, a csellista (1868-69)




Alapos humán tanulmányok után Ingres egyik követõjénél tanult, majd a klasszikus utat bejárva (itáliai tanulmányút, a Louvre mûveinek másolása) alakította ki saját stílusát, amely a rajz és a forma tiszteletén alapult. Korai képei visszafogott színvilágúak, mint pl. a párizsi Opera csellistájáról, Louis-Marie Pilet-rõl készült portré. Ez a portré valószínûleg Az opera zenekara címû nagyméretû kép egyik elõkészítõ festménye. Itt is megfigyelhetõ Degas jellegzetes komponálásmódja: bár portréról van szó, modelljét nem helyezi a kép közepére – ez a merész tördelés a japán fametszetek és a fénykép együttes hatására utal.

Henri Gervex (1852-1929)
Rolla (1878)




Gervex festõi páláyáját ezzel a késõbb híressé vált mûvével kezdte. Alfred de Musset 1833-ban hasonló címmel megjelent mûve ihlette a képet, amelynek egy jelenetét a festõ saját korába helyezte át. Az ágyban, gyûrött lepedõn fekvõ szépséges Marion bágyadt, érzéki elcsigázottságról tanúskodó pózban hever, a nyitott ablak mellett álló Rolla pedig jelentõségteljes pillantást vet rá, amelybõl sejthetjük, hogy éppen búcsúzik, hiszen tönkrement, s elhatározta, hogy hajnalban öngyilkos lesz. Az elõtéren szétdobált ruhák – különösen az érzéki vörös színû fûzõ – a szerelem izgatott, sietõs perceirõl tanúskodnak. A kép harmadik síkjában, a nyitott ablakon át Párizs utcáira, egy városi élõképre látni. A textileken játszó lendületes, impresszionista gesztusokkal felvitt fényfoltok és az akadémikus felfogásban megfestett nõi akt jelzi a festõi látásmód kettõsségét.

Edgar Degas (1834-1917)
New Orleans-i gyapottõzsde (1873)




Degas önmagát a „modern élet klasszikus festõjeként” határozta meg. Szigorúan véve nem tartozott az impresszionistákhoz, bár szoros kapcsolatban állt velük, és részt vett kiállításaikon. Képeinek fõ témái a lóversenyek, a színház, az opera, a balett világa, a mozgás, a múló pillanat rögzítése. Szembetegsége miatt 1899 után felhagyott a festéssel, táncosnõ-szobrai a XX. századi modern szobrászat elindítói, 1873-ben New Orleansba látogatott rokonaihoz. Ekkor festette ezt az átlós vonalra felfûzött kompozíciót, amelyben a térnek mélységet a figurák elhelyezkedésével adott, nincs két alak, amely egyforma távol lenne a nézõtõl. A festmény merész képkivágása a fénykép spontaneitásával hat, s a „pillanatfelvételen” megörökítette bátyja és nagybátyjai alakját is.

 13  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 21:35:32 

A Tiepolo-kiállítás néhány képének nyitottam egy új topicot Capriccio térben és idõben... címmel

 12  [lotty] Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 20:52:57 

Szia Goonybird!

Ha van anyagod a Tiepolo kiállításról, akkor légyszíves, tedd fel a képeket, mert sajnos, legközelebb csak áprilisban megyek Pestre, és nem valószínû, hogy a kedvemért nyitva lesz a kiállítás. Köszi elõre is!

 11  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 20:43:10 

Na ok, tényleg, itt nem is kerestem, akkor ezt majd folytatom :)))) köszi Isa :)))

 10  isayagain Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 20:38:42 

Hoppsz, túl hosszúak voltak a címek a linkeléshez...

Claude Vignon
http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Claude%2BVignon+&mode=2&hol=1

Simon Vouet
http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Simon%2BVouet+&mode=2

Jacques Louis David
http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Jacques%2BLouis%2BDavid+&mode=2

Philippe-Jacques de Loutherbourg
http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Philippe-Jacques%2Bde%2BLoutherbourg+&mode=2

Alfred Sisley
http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Alfred%2BSisley+&mode=2

 9  isayagain Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 20:35:09 

Szia Goony. Használd a vizslát, és képekre szûkítve keress.
Egyik másikból 1000 fölötti találat van:)

Claude Vignon
[url]http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Claude%2BVignon+&mode=2&hol=1[/url]
Simon Vouet
[url]http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Simon%2BVouet+&mode=2[/url]
Jacques Louis David
[url]http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Jacques%2BLouis%2BDavid+&mode=2[/url]
Philippe-Jacques de Loutherbourg
[url]http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Philippe-Jacques%2Bde%2BLoutherbourg+&mode=2[/url]
Alfred Sisley
[url]http://www.vizsla24.hu/katalogus?q=Alfred%2BSisley+&mode=2[/url]

 8  nymfa Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 20:16:17 

Mindent bele! Goony:-) Elképesztõ, hogy milyen jó fej vagy!:-))

 7  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 20:05:09 

Sajnos több képet nem tudtam összeszedni a kiállításról :((( a neten egyszerûen nem fellelhetõk a képek, ezeket mind kiadványokból scanneltem be.... pedig sokkal, de sokkal gyönyörûbbek voltak... hm, esetleg érdekelne valakit a Tiepolo kiállítás is???:DDDD

 6  nymfa Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 19:15:44 

Goony! Ne hagyd abba! Annyira érdekes, és izgalmas. Köszönet érte!!!!!!!

 5  isayagain Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 11:03:17 

Végre nem egy szopós-nyalós téma:)) Kész felüdülés:))

 4  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 00:17:35 

Elnézést a két Erény-képért, de elsõre elfelejtettem feltölteni a webemre :)))) aztán csodálkoztam, hogy sehol sincs :))))

 3  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 00:14:10 


 2  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-27 00:12:30 

A Mûcsarnokban közel 120 kép került kiállításra. Azoknak, akiknek nem volt lehetõségük megtekinteni, legyen itt néhány kép ízelítõül:

Claude Vignon (1593-1670)
Ifjú énekes (1622-23)


Kezében kottát tartó, éneklõ fiú alakja jelenik meg Vignon képén. A festõ római tartózkodása során készült képein gyakran jelennek meg hasonló ifjak, zsánerjelenetekben vagy akár a bibliai Dávidként is. A festmény modellje valószínûleg egyike volt a Via Margutta tavernái törzsvendégeinek, akiket a Rómába érkezõ itáliai, flamand és francia festõk elõszeretettel örökítettek meg képeiken. Sötét háttérbõl bontakozik ki a díszes ruhába öltözött ifjú alakja, a környezetet csak néhány vetett árnyék definiálja. Vignonnál egyértelmû Cavaraggio hatása, a széles ecsetvonások, a pasztózus festésmód azonban el is választja képünket a nagy itáliai mester stílusától.

Simon Vouet (1590-1649)
Az Erény allegóriája (1634)


A szárnyas, baljában babérkoszorút tartó allegorikus nõalakot ábrázoló alkotás egy három képbõl álló sorozat egyik darabja. A két másik ábrázolás a Könyörületességet és a zsákmányolt fegyvereken trónoló Gyõzelmet jeleníti meg. A figura nyugodt, monumentális karaktere, az egyenletes megvilágítás, a világos, intenzív színek a francia klasszicizáló barokk festészet jellegzetességei. Számos kortársához hasonlóan, pályája kezdetén Vouet-ra is Caravaggio drámai fény-árnyék hatásokkal operáló mûvészete gyakorol nagy hatást, késõbb azonban a klasszicizáló irányzat nagymestere lesz. Az Erény nõalakját egyszerre jellemzi erõ és báj, a könnyed, átlós irányú mozgásmotívum pedig légiességet kölcsönöz a monumentális figurának.
(Bocsi a képminõségért, de sehogy se tudtam a scannelés során kiszûrni a pöttyöket.)

Jacques Louis David (1748-1825)
Philippe Laurent de Joubert portréja (1792)


P.L.de J., a gyûjtõ, természetbúvár, mecénás, akadémikus portréját sokan megfestették. Elképzelhetõ, hogy a festmény befejezése Joubert 1972-es kivégzése miatt nem valósult meg. Az ábrázolt, David több más portréjához hasonlóan, büszke magabiztossággal foglal helyet a kép elõterében, a környezet a lehetõ legegyszerûbb, ami monumentalitást kölcsönöz az alaknak, a szürke háttér pedig kiemeli az élénkvörös és bézs színekkel megfestett arcot. A büszke, gõgõs, mégis melankolikus tekintet David egyik legjobb portréjává emeli a képet.

Jean-Auguste-Dominique Ingres (1780-1867)
Granet festõ portréja (1807-1809)


Ingres 1801-ben elnyerte a Római díjat, de csak 1806-ban utazott el itáliai tanulmányútjára, élt Rómában és Firenzében és csak 1824-ben tért vissza hazájába. Elsõsorban arcképeit értékeli az utókor a modellálás különleges pontosságáért, a kontúrok érzékenységéért, de nõi alakjainak bája megihlette többek között Degas-t és Renoirt is. Portréfestészetének szép példája a festõ barát, Granet megörökítése a római borús ég alatt, a hátteret a Quirinale látképe és épületei adják.

Jean-Francois Millet (1814-1875)
Tavasz (1868-73)


Millet 1837-tõl Párizsban Delacroix-nál tanul és szorgos látogatója a Louvre-nak, ahol fõleg Michelangelo és Poussin munkáit tanulmányozza. 1848-ban Barbizonba költözik, s élete végéig itt alkotja leghíresebb mûveit. A barbizoni mesterek közül az egyetlen, akinél a természetábrázoláskor is elõtérbe kerülnek a tájban dolgozó emberalakok. Kompozícióinak nyugalmas alakjai méltóságteljesen magasodnak az általában alacsony horizont fölé. E festény a Négy évszak sorozat egyik darabja, amelyen – szokásától eltérõen – a festõ itt a tájra koncentrál és az erõs fény-árnyék kontraszt a kompozíciót álomszerûvé varázsolja.

Philippe-Jacques de Loutherbourg (1740-1812)
Holdfény (1777)


Loutherbourg életmûve már a maga korában is heves indulatokat váltott ki kortársaiból. Festõi érzéke, a fényhez való viszonya a korszak kedvelt holland tájképfestõinek méltó vetélytársává emelték. A kalandos élet vágyától hajtva pályája csúcsán Angliába emigrál, díszlettervezéssel kezd foglalkozni. 1780 körül kísérleti színházat alapít, ahol légköri hatásokra, változó tájképeket alkalmaz. 1789-ben újra ecsetet ragad, és ekkortól kezdve vallásos témájú mûveket készít. Mégis élete végéig, mint tájkép- és állatfestõ, és mint a tenger és csaták megörökítõje, marad ismert és sikeres mûvész.

Alfred Sisley (1839 – 1899)
Moret, a Loing partja (1899)


Sisley angol szülõk gyermeke volt, aki Gleyre mûtermében ismerkedett meg Monet-val, Bazille-jal és Renoirral. A szabadban festett, különösen vonzódott a finom árnyalatokhoz és ezért különös elõszeretettel festett vizet, eget, ködöt, havat, mivel ezek nehezen kifejezhetõ finomságai költõiséggel ruházták fel képeit.
1899-ben költözött Moret-sur-Loing városába – valószínûleg elsõsorban pénzügyi okokból távolodott el Párizstól, de a moret-i vidék békéje és változatossága mindenképpen vonzó téma lett számára: a folyóparti tájakat, a templomokat számtalan variációban ábrázolta. Az itt látható festményen a folyó felõl pillanthatunk rá a távoli házakra, a fák ritmusa vezeti a tekintetet mindkét oldalon, a bal oldaliak a vízben tükrözõdnek, a jobb oldaliak árnyékba borítják az elõtér egy részét.

Jean Pillement (1728-1808)
Táj mosónõkkel (1972)


A korábban rokokó festõként dolgozó Pillement mûvészete érdekes átmenetet képez a következõ, romantikus korszak tájábrázolása felé, miközben a holland tájképfestészet hatása is felfedezhetõ benne. Pillement, miután Párizsban befejezte tanulmányait, hosszú életét utazgatással töltötte, melynek során dolgozott Szaniszló Ágost lengyel királynak, Bécsben Liechtenstein hercegnek, hosszú ideig Angliában élt, és eljutott Portugáliába is, miközben rendületlenül küldte haza meglehetõsen egyforma tájképeit a Szalon zsûrijének. Élete végén visszatért pályája indulásának helyszínére, Lyonba, ott halt meg 1808-ban.

Pablo Picasso (1881-1973)
Olvasó nõ (1920)


Az orosz táncosnõ Olga Kokhlova háromnegyedes profilban, egy fotelban ülve látható a festményen. Bõ fehér ruhája, a kompozíció többi részének zord hangulata a jelenetnek antik hangulatot kölcsönöz. Az egyetlen berendezési tárgy, amelyet a mûvész engedélyez magának, egy kis szõnyeg a fotel alatt, illetve egy fehér szövetdarab, amelyre Olga támaszkodik. Utóbbi mozdulatlan pózában, olvasmányába mélyed, egyik ujjával halántékát támasztja.
Olga Kokhlova és Picasso közös barcelonai tartózkodásuk alatt ismerkednek meg 1917-ben, majd hamarosan összeházasodnak. A mûvész elsõ gyermeke, Paulo, ebbõl a házasságból születik meg négy évvel késõbb.

 1  goonybird Nekem tetszik!
0  
2005-02-26 23:51:35 

Február 27-én zár be a Mûcsarnokban a „Mestermûvek – 400 év francia festészete: Fény és Árnyék” c. kiállítás, melynek célja volt, hogy a magyar közönséget megismertesse a francia festészettel a XVII. századtól napjainkig, egy olyan témán keresztül, amely annak egyik legjellemzõbb vonása. A téma egyszerre utal minden vizuális mûvészet alkotóelemére, a fényre és a fény-árnyék játékra, amely a valóság ábrázolására, illetve a romantikus hangulatok felkeltésére egyaránt alkalmazható.

oldal: /0
sor: idrend: